Kul analog semesterkamera

Ta bilder även under ytan – med analog film.

simple use camera cn400 underwater case beach towel 001 1 1140x759 1

Analogspecialisten Lomography har gett sig på undervattenskamerorna och gjort en egen analog variant, med film naturligtvis.

Analogue Aqua använder 35 mm-film och Lomography har ett stort urval som man kan leka med. Det finns svartvit film, en Color Negative 400 som är en 400 ISO-film med old school analog karaktär samt en ny LomoChrome Purple. Som lägger på en lite bleknad violett ton i bilderna.

simple use camera cn400 underwater case how to video 1

Den enkla kameran har ett vattentätt hus av plast, som håller ner till 10 meters vattendjup, och säljs med en 27-bilders filmrulle av ovan nämnda LomoChrome Purple samt en rulle Color Negative 400. Ett sådant paket kostar lite drygt 400 kronor.

2020 04 23 VIE matthias fiegl staff simple use camera purple underwater 023

Till skillnad från engångskameror kan Analoga Aqua återanvändas genom att man bara stoppar i ny film. Objektivet är en 31 mm vidvinkel med bländare f9 och fast fokus från 1 meter vilket gör den oerhört enkel att använda. Slutartiden är låst till 1/120 sekunder och kameran har en inbyggd blixt för att göra motivet ljusare.

simple use camera purple underwater case swimming pool 005 1 scaled

Kameran finns i blått och lila och ser ut så här i butikerna när den kommer i maj:

 

Läs vidare
Exit mobile version