Det går undan för B&O Play, som släpper den ena hörluren efter den andra. Det senaste tillskottet är Beoplay H4 som blir den nya instegsmodellen i B&O:s sortiment med trådlösa hörlurar. Men det ska man inte stirra sig blind på: även om det här är instegsmodell så har ribban lagts högt, vilket också syns på prislappen.
Rent stilistiskt bygger H4 vidare på designen vi sett förut i de trådlösa hörlurarna i Beoplay-serien. Med andra ord handlar det fortfarande om rena linjer, ett minimalistiskt uttryck och få visuella element, vilket tillsammans med ett bra ljud ska göra Beoplay H4 till något speciellt. Modellen riktar sig dock mot en något yngre publik än vad B&O brukar göra, och kan mycket väl tolkas som ett försök att stjäla marknadsandelar från konkurrenter som Beats och Bose.

”Den grundläggande filosofin hos B&O PLAY är att leverera ett autentiskt ljud – att betrakta varje del separat för att optimera och förenkla både form och funktion, så att musiken blir en autentisk upplevelse som tilltalar alla våra sinnen. Vår största utmaning var att filosofin skulle komma till uttryck i varje enskild liten detalj”, säger Jakob Wegner som ligger bakom designen.
Lammskinn och aluminium
Precis som sina äldre släktingar är Beoplay H4 gjord av läckra och rejäla material. Även den här gången handlar det om lammskinn och aluminium som ska ge en skön och stabil passform. I likhet med H7-modellen täcker öronkuddarna öronen vilket också har en ljudisolerande funktion. Sladden mellan kåporna är överdragen med flätat tyg och sticker fram diskret på båda sidor – i bästa retrostil.
Knappar istället för beröring
En sak som antingen är uppskattat eller irriterande i seriens dyrare modeller är touch-funktionen. Den har försvunnit i H4, förmodligen på grund av kostnaden – fast det är kanske inte så dumt ändå, ibland kan touch-funktion nämligen vara lite störande. I stället är H4 utrustad med tre fysiska knappar.
Batteriet laddas fullt på bara 2,5 timmar och påstås räcka till musik trådlöst i upp till 19 timmar. Skulle strömmen ta slut så går det naturligtvis att spela med den medföljande minijack-kabeln i stället. Ljudet styrs från B&O:s BeoPlay App, där man också kan se batterinivån.
Ännu så länge finns Beoplay H4 bara i färgen ”Charcoal Grey” och kostar 3 000 kr.
Med LB+ får du tillgång till allt innehåll på ljudochbild.se
- Fler än 6 000 produkttester
- Undvik felköp med våra tips och guider
- Var med i L&B-forum med andra ljud- och bildfantaster
- Stora rabatter hos våra partner i LB+ Fördelsklubb
- Alltid uppdaterad med senaste nytt
- Nyhetsbrev direkt i din inkorg
- Stäng av annonser (gäller bara 12-månaders prenumeration)
- L&B TechCast – en podcast med L&B
- Ingen bindningstid, säg upp när du vill!
Kommentarer
Välkommen till Ljud & Bilds kommentarsfält. Vi vill gärna veta vad du tycker. Håll dig till temat och var saklig, så slipper vi moderera inlägg. Andra frågor eller synpunkter skickas till Redaktion@ljudochbild.se