TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Bättre Tamron-telezoom

Är du på jakt efter en ljusstark zoom så kanske Tamrons nya 70–200 mm/f2,8 kan vara något.

Av / 2017-02-10 - 14:23
Bättre Tamron-telezoom

Helt ny är den inte, men enligt Tamron är den är den förbättrad på väsentliga punkter. Till exempel bildkvaliteten. Ljusstarka SP 70-200 mm f2.8 Di VC USD G2 är anpassad för systemkameror från Canon och Nikon – både fullformat- och APS-C-kameror – och bland annat fått snabbare autofokus, kortare närgräns och förbättrad bildstabilisering med upp till fem steg längre slutartid.

Optiken är också förbättrad, med flera linselement med LD- och XLD-glas (Low Dispersion respektive eXtra Low Dispersion) som förhindrar kromatisk aberration. Tack vare bättre antireflexbehandling dämpas ströljus och reflexer och Tamron hävdar att det nya objektivet ska ha högre kontrast, bättre upplösning och bättre skärpa.

Det kan också användas ihop med Tamrons telekonvertrar, TC-X14 och TC-X20, som ökar brännvidden med 1,4x eller 2x (upp till 140–400 mm med TC-X20).

Foto: Tamron
Foto: Tamron

Nya Tamron 10-24mm F3.5-4.5 Di II VC HLD är en vidvinkelzoom för APS-C-kameror (och motsvarar 16–37 mm) som har flera förbättringar jämfört med föregångaren. Bland annat bildstabilisering, VC (Vibration Compensation) och autofokus med Tamrons HLD-motor (High/Low Torque Modulated Drive). I Nikon-versionen styrs bländaren elektroniskt.

Båda kan användas med Tamrons Tap-in Console där fotografen kan justera exempelvis autofokus och bildstabilisering.

Annons

SP 70–200 mm G2 börjar säljas i mars och kostar 16 000 kronor. 10-24mm F3.5-4.5 Di II kommer längre fram i vår och kostar ca 6 000 kr.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video

Världspremiär

Mekanisk instantkamera

Sony flörtar med naturfotografer

Unik kamera från Sigma

Avancerat flaggskepp i ett krympt format

Canon lanserar kamera för videokreatörer

Följer motivet med smart spårning

Nikons första RED-kameror