TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Julerbjudande - LB+Total 50% rabatt

Nästa James Bond?

Blir Daniel Craigs efterträdare den förste mörkhyade Bond?

Av / 2014-12-22 - 19:11
Nästa James Bond?

I efterdyningarna av den omfattande hackerskandalen mot Sony Pictures har det läckts en mängd känslig e-post som skickats mellan olika chefer i filmbolaget.

Ett av meddelandena kommer från styrelseordföranden i Sony Pictures Entertainment, Amy Pascal, som skriver att hon ser Idris Elba som arvtagare till Daniel Craig. Craig har ett flertal gånger antytt att han vill sluta som 007, men har kontrakt på ännu en film efter ”Spectre”.

Idris-Elba-007

42-årige Elba är mest känd för sin roll i TV-serien ”The Wire” men har också fått lovord för filmer som ”Mandela: Vägen till frihet” och blockbusters som ”Pacific Rim”.

När blonde Daniel Craig tog över rollen som världens mest kände spion blev det stor uppståndelse bland alla fans. En färgad skådespelare skulle knappast väcka mindre uppmärksamhet.

Annons
(f. 1974): Ljud & Bilds dedikerade filmrecensent och VD. Tor har arbetat på L&B sedan 2005. Under 2003–2005 ägde han och en partner ett tidningsförlag med bland annat en filmtidning i portföljen, ett intresse han har tagit med sig till L&B. Tor har en cand.polit-utbildning från UiO men känner sig väldigt hemma bakom ratten på ett medieföretag.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Reklamfilmen om pant som berör och chockerar

Trollen härjar!

Ny Game of Thrones-trailer!

Förlängs!

Nytt streamingrekord!

Slutet för HBO Max?

Ny säsong!

Nytt Lego-set från Stranger Things-universumet

Kidman och Curtis slår sina huvuden ihop!

Netflix-abonnenterna kan inte få nog!

Sometimes good men have to do bad things...

Ny katastroffilm på väg