TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Solid state-fläktar kan vara lösning för trånga ultrabooks

Frore Air Jet Cooler är så liten att den till och med kan ge Macbook Air en prestandaskjuts.

Av / 2023-11-29 - 13:18
Solid state-fläktar kan vara lösning för trånga ultrabooks

Dagens ultratunna laptops har problem med kylningen därför att det helt enkelt inte får plats någon mekanisk fläkt. I stället litar de till värmeavledningssystem som för ut hettan från processorn till kylflänsar, eller rent av metallchassit. Ett typexempel är Macbook Air som egentligen inte är så mycket klenare än Macbook Pro, men den måste strypa hastigheten för att inte överhettas.

Men nu har företaget Frore Systems tagit fram en solid state ”fläkt”, som är en piezoelektrisk motor helt utan rörliga delar. Chipet kan därmed göras så litet (41 x 27,5 x 2,8 mm) att det kan få plats i, och röra luft i, ytterst trånga utrymmen. Som i en ultrabook.

För att demonstrera detta besökte företaget sajten Linus Tech Tips och hade med sig en nyinköpt Macbook Air, en Macbook Air de själva modifierat, en Macbook Air för Linus att bygga om, samt en Macbook Pro som jämförelse.

Efter ombyggnaden demonstrerades med hjälp av rök att luft faktiskt fläktade. Man mätte temperaturen och konstaterade att de ombyggda var kallare. Men framför allt kunde man köra prestandatester som visade att en Macbook Air med kylning faktiskt kan matcha en Pro!

Läs om hela processen här

Annons
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Farväl XPS – goddag Premium

Powerbanks som kan ladda din PC

Chromebook med PC-kraft

Snabbt nät – under vattnet

Shortcuts blir smart

Huaweis Windows-alternativ är här

En ström av AI-nyheter från Acer

Nya speldatorer från Lenovo och Alienware

Artificiell intelligens kan snart ställa in Windows

Ny kompakta Surface-enheter

Ett sista farväl till Skype

Trumps tullkrig får konsekvenser: Nu tar första tech-producenten bort produkter från den amerikanska marknaden