TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Snabbare spelgrafik från Razer

Blixtsnabba skärmar, nya processorer och helt nya Nvidia-grafikkort ska ge fördelar i spelen.

Av / 2020-04-02 - 21:12
Snabbare spelgrafik från Razer

Om det finns någon bransch där det är business as usual så är det gaming-industrin. Och om du sitter och retar dig på att din dator är långsam så har Razer en helt ny serie med bärbara gaming-laptopar för dig.

Razer har just lanserat årets utgåva av Razer Blade 15 med ny grafik och ny processor – och den snabbaste laptop-skärmen vi har hört talas om hittills.

Blade 15 är utrustad med senaste, 10-generationens Intel Core-processorer. Och om du har tillräckligt med pengar kan du få datorn med i7-10875H, som är den första åttakärniga processorn i en bärbar Razer-dator.

Grafiken tillhör också den senaste generationen: Nvidia GeForce RTX 2080 Super. Den nya versionen med modellbeteckningen ”Super” påstås ge upp till 25 procent högre hastighet än de ursprungliga GeForce RTX-grafikprocessorerna.

Razer Blade 15 E 2020 KV Top View scaled
2020-versionen av Razer Blade 15 har skärmar med upp till 300 Hz-uppdatering (Foto: Razer)

För att matcha grafik och CPU är Blade 15 utrustad med en 15,6-tums Full-HD-skärm med upp till 300 Hz (!) uppdateringsfrekvens. Om du ägnar mer tid åt kreativ grafik än spel så kan du köpa datorn med 4K OLED-skärm. Antingen i en vanlig version eller som pekskärm.

Annons

Razer Blade 15 släpps i maj. Vi har inte lyckats hitta några svenska priser ännu, men den billigaste modellen har en euro-prislapp där det står 1 800 €.

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Apple uppgraderar Macbook Air igen

Apple maxar Mac Studio

Denna laptop har en 18,1” vikbar skärm

Den billigaste 5G-routern i Norden

Väldoftande mus från Asus

Går processorutvecklingen baklänges?

Problem med ditt nya GeForce-kort? Här kan lösningen finnas

Nya datorer för din skolväska

Topphastighet till mellanpris

Världens lättaste Copilot-laptop

Lenovo: Skärmen växer med uppgiften

Asus släpper Copilot+ kompatibel mini-PC