TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Leopard är powerbanks i tungviktsklassen

Med upp till 140 W snabbladdning och 25 000 mAh kan Leopard Power leverera ström till alla dina prylar när du är på språng.

Av / 2025-06-24 - 14:12
Leopard är powerbanks i tungviktsklassen

Sommarlovet står för dörren – om du inte redan har åkt iväg. Och självklart måste mobilen, datorn, hörlurarna och andra prylar följa med på resan.

Om du är rädd för att strömmen ska ta slut innan du kommer fram, eller för att sitta vid en vacker skogssjö utan att kunna surfa på din surfplatta, har Iniu hela tre powerbanks som klarar det mesta.

De tre modellerna i Leopard Power-serien lovar maximal effekt i ett kompakt format, snabb laddning via USB-C och en batterikapacitet som är godkänd för flygresor. De nya modellerna levererar 65 W, 100 W respektive 140 W laddningseffekt. Alla har en LED-display som visar batterinivån.

Läs också Nyhet: Acer Connect M6E är en supertålig mobilrouter Acer har tagit fram en mobilrouter som tål allt – även att användas under vattnet.

Den kraftfullaste i serien är Leopard Power 140W, som är för dem som behöver ladda sin bärbara dator, mobiltelefon och konsol samtidigt. Powerbanken har en kapacitet på 25 000 mAh. Den har tre portar, två USB-C och en USB-A för samtidig laddning.

Den mellersta modellen levererar 100 W och är fortfarande tillräckligt kraftfull för att ladda en dator. Kapaciteten är även här 25 000 mAh. Den har portar för samtidig laddning.

Annons

Slutligen finns Leopard Power 65W, som också kan ladda två enheter samtidigt (men inte datorn). Kapaciteten är 20 000 mAh.

Tillgänglighet och pris

Alla modeller i Leopard-serien finns att köpa nu. Priset är 999 kronor, 1 249 kronor respektive 1 490 kronor för Leopard Power 65 W, 100 W och 140 W.

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Android-datorer på gång?

Snart OLED-skärm för Macbook Pro

Apples nya AI-muskler

Nvidia DGX Spark lanserad

Fotformad nostalgi: MS-CROCS

Qualcomms nya Intel-dräpare

Tangentbord utan räckviddsångest

Detta är Lenovos AI-strategi

Nya Lenovo-produkter kör på med AI

Acer-datorer får inbyggd AI

En extra skärm för överblick – och nöje

Billig Macbook på gång