TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Mini Aceman närmar sig

Femdörrars Mini debuterar nästa vecka.

Av / 2024-04-20 - 11:02
Mini Aceman närmar sig

De har sagt att Mini-familjen ska växa, och det är inte långt kvar tills nya tredörrars Cooper SE, och Countryman SE – med fyrhjulsdrift – rullar ut på vägarna.

Men det har talats om en kompakt femdörrars Mini ganska länge, kallad Aceman. Ej att förväxla med Paceman, en utgående modell med förbränningsmotor.

Nya Aceman kommer att vara helt elektrisk med samma drivlina som Cooper SE. Den får alltså framhjulsdrift, och ett batteri på 54,2 kWh, som i en Cooper SE når 402 km enligt WLTP-standarden.

P90546004 highRes the new mini aceman
Foto: Mini

Aceman får troligen samma motor som Cooper SE, det vill säga en 135 kW/184 hk eller 160 kW/218 hk elmotor på framhjulen.

Och den kommer liksom den att levereras med en ganska fräsch inredning, med den karakteristiska runda skärmen i mitten av instrumentbrädan.

Annons
P90533017 highRes mini cooper se in jo
Foto: Mini

Aceman kommer att visas på Beijing International Automotive Exhibition 2024, som startar den 25 april. Då får vi se hur den ser ut under det psykedeliska kamouflaget, och då släpper Mini även mer data om bilen, som troligen kommer att finnas att beställa efter sommaren.

P90545996 highRes the new mini aceman
Foto: Mini
Läs också TEST: Mini Cooper SE Cabriolet Cabriolet-versionen av Mini Cooper SE lyckas inte riktigt förföra oss.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

BYD ökar batterigarantin avsevärt

Den här kommer långt

Google uppgraderar Android Auto med Gemini

Elektriska Porsche Cayenne har 1 156 hk

Över 3 500 nya snabbladdare på väg

Porsche slopar laddkabeln

Tesla arbetar med CarPlay

Ford får grönt ljus för självkörning i hela Skandinavien

Kia utmanar VW ID. Buzz

Honda lanserar elmotorcykel i Europa

Elektrisk småbil från Renault

Google-navigering får livekamera