TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

IFA 2025: Navee ST5-elsparkcyklar går långt

Den avancerade elsparkcykelserien Navee ST5 har en räckvidd på upp till 160 kilometer.

IFA 2025: Navee ST5-elsparkcyklar går långt

På årets IFA-mässa i Berlin visade Navee upp flera nya elsparkcyklar, men för oss i Norden är det Navee ST5-serien som definitivt är mest intressant. Modellerna är efterföljarna till ST3, som har varit deras bästsäljare i Norden.

Navee ST5 frontwheel
(Foto: Navee)

Patenterat dämpningssystem i guld

ST5-serien har det avancerade dämpningssystemet Damping Arm från sin föregångare, men med flera visuella och tekniska uppgraderingar. De nya modellerna utmärker sig med matt guldfärgade detaljer runt dämpningssystemet, för ett mer exklusivt utseende.

– Vi har tagit till oss all feedback från ST3-kunderna och tagit allt ett steg längre, sade Navees representant under presentationen i Berlin.

Det patenterade dämpningssystemet har förstärkta dämpningsarmar med stark plast som absorberar mer stötar än standardfjädrar, vilket ger betydligt bättre stabilitet på kullerstenar och ojämn asfalt.

Navee ST5-2
(Foto: Navee)

Välj mellan två kraftpaket

Serien finns i två varianter: ST5 Pro och ST5 Max, som båda är godkända för upp till 150 kg. Liksom sin föregångare, ST3 Pro, har ST5 Pro en toppeffekt på 1 350 W och en räckvidd på 75 km. Den kraftfullare ST5 Max levererar däremot 1 650 W toppeffekt och uppges ha en räckvidd på hela 90 km på en laddning.

Annons

Det mest innovativa hos båda modellerna är möjligheten att montera ett externt batteri på ramen under styret. Detta batteri ska ge ytterligare 70 km räckvidd, vilket innebär att ST5 Max potentiellt kan nå hela 160 km.

En funktion som Navee menar skiljer dem från många konkurrenter är att prestandan inte minskar när batterinivån sjunker. Elsparkcyklarna behåller samma effekt tills batteriet är tomt, för en mer stabil körupplevelse.

Läs också TEST: Navee EasyRide 20 EasyRide 20 är för personer med enkla behov. Elsparkcykeln utmärker sig inte på något dramatiskt vis, men är säker och bekväm att köra trots få funktioner.
Navee ST5-1
TFT-skärmen visar information om batteri och effekt, samt navigering. (Foto: Navee)

Smarta detaljer

Den 3,5-tum stora TFT-skärmen visar inte bara hastighet och batteristatus, utan även navigering i realtid, så att du inte behöver ta fram din mobiltelefon för att visa vägen.

Båda modellerna stöder Apples ”Hitta”-teknik, som gör att du kan spåra din elsparkcykel även när den är avstängd. När det gäller säkerhet har serien ett trippelbromssystem och TCS (Traction Control System), som förhindrar sladd på våta ytor.

En annan funktion som är värd att nämna är energåtervinningssystemet. När man bromsar eller släpper framåtknappen regenereras batteriet automatiskt för att maximera räckvidden. Regenereringsnivån kan justeras i appen för personligt anpassad effektivitet.

navee top battery
Det externa batteriet som du kan köpa till ST5 ger ytterligare 70 kilometer. (Foto: Geir Gråbein Nordby)

Väderbeständig och vattentät

För pendlare som inte låter lite regn stoppa dem finns det goda nyheter: ST5-serien har IPX6-certifiering och batterierna är IPX7-klassade, vilket ger ett gediget skydd mot vatten och damm.

Navee XT5
Navee XT5 är terrängmodellen som vi troligen inte kommer att se i Norden. Tyvärr. (Foto: Navee)

Andra nyheter från Navee på IFA

Förutom ST5-serien visade Navee upp flera andra modeller på IFA. GT5 Max är baserad på sin föregångare, GT3 Max, och har förbättrad batteriteknik, en räckvidd på 85 km och en kraftfull motor på 1 638 W. Modellen är främst avsedd för stadskörning.

Navee GT5
GT5. (Foto: Navee)

För den som vill ha en överkomlig instegsmodell kan G5-serien vara lösningen. Med en toppeffekt på 1 000 W och en räckvidd på 70 km, i kombination med 10-tums hjul, är detta en slankare lösning för urbana användare.

Navee N65i II
N65i II är den första nya modellen som lanseras i Norden. (Foto: Navee)

Slutligen fick vi se N65i II, som äntligen har fått ett fjädringssystem på framhjulet, vilket föregångaren saknade. Detta är den enda modellen som vi hittills har fått ett bekräftat pris för – 8 499 kronor – och den kommer att finnas i butikerna i slutet av oktober.

Den kanske mest spektakulära modellen på mässan var offroad-elsparkcykeln XT5, med Ultra-modellen i toppen av sortimentet. Dubbla motorer på upp till 2×2 200 W och kapacitet att klara 45 procents lutning är imponerande egenskaper! Tyvärr ser det inte ut som att denna modell kommer att lanseras i Norden, eftersom den inte är anpassad till lokala bestämmelser.

Mer info: naveetech.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

BYD ökar batterigarantin avsevärt

Den här kommer långt

Google uppgraderar Android Auto med Gemini

Elektriska Porsche Cayenne har 1 156 hk

Över 3 500 nya snabbladdare på väg

Porsche slopar laddkabeln

Tesla arbetar med CarPlay

Ford får grönt ljus för självkörning i hela Skandinavien

Kia utmanar VW ID. Buzz

Honda lanserar elmotorcykel i Europa

Elektrisk småbil från Renault

Google-navigering får livekamera