Nyheterna från nästa års stora elektronikmässa fortsätter att strömma in. Den här gången är det LG och Dolby som lyfter på slöjan. På CES 2026 kommer de två företagen att presentera LG Sound Suite, ett nytt modulärt ljudsystem med Dolby Atmos FlexConnect.
Avsikten är att Sound Suite H7-soundbaren ska fungera som systemets ”hjärna”. Detta är officiellt världens första soundbar med stöd för Dolby Atmos FlexConnect, en relativt ny teknik som lovar äkta Atmos-ljud utan de strikta kraven på högtalarplacering som traditionella installationer har.
LG hävdar att Sound Suite-högtalarna kan kombineras på 27 olika sätt – från enkla TV-installationer med två trådlösa högtalare till ett komplett 13.1.7-kanals hemmabiosystem. Och det bästa av allt: du behöver inte köpa allt på en gång. Systemet kan utökas gradvis, på samma sätt som till exempel Sonos Arc Ultra och Beam.
– Dolby och LG öppnar upp en ny nivå av ljudflexibilitet för alla som vill njuta av bättre ljud med Dolby Atmos, säger John Couling, Senior Vice President of Entertainment på Dolby Laboratories.
– Tillsammans med Dolby har vi gjort uppslukande ljud flexibelt för alla hem. LG Sound Suite är ett bevis på vårt gemensamma fokus på ljudinnovation, säger Lee Jeong-seok, chef för LG Media Entertainment Solution Companys Audio Business Division.
Vänta lite – vad är FlexConnect egentligen?
Dolby Atmos FlexConnect är ett system som vi redan känner till genom TCL:s trådlösa Z100-högtalare, men nu ger sig fler tillverkare in i leken. Lanseringen från LG sker i nära samarbete med Dolby, företaget bakom det populära ljudformatet Atmos.
Nyckelordet för FlexConnect är mer flexibel placering. Det är inte längre lika viktigt att placera alla högtalare ”millimeterprecist” för att uppnå en övertygande ljudbild. Dolby-tekniken tar hänsyn till högtalarnas position i förhållande till TV-skärmen, lyssningspositionen och rummets akustik och justerar ljudåtergivningen därefter.
Det kanske inte låter revolutionerande i sig, men eftersom Dolby har bättre kontroll över Atmos-ljudspåret än de flesta andra kan de också kontrollera exakt hur ljudet fördelas till varje enskild högtalare. Våra tidiga lyssningssessioner med TCL:s version lät verkligen lovande. Men en sak är själva ljudsignalen – vi får inte glömma att högtalarna också spelar en stor roll för det slutliga resultatet.
En teoretisk fördel med LG Sound Suite är att systemet också erbjuder en dedikerad ”centerhögtalare” i form av soundbaren. Så länge du använder denna som huvudenhet kan Sound Suite även användas med TV-apparater från andra tillverkare. H7 är utrustad med en Alpha 11 AI Processor Gen 3, samma processor som används i LG:s bästa OLED-TV-apparater.
OBS: För att FlexConnect ska fungera med interna appar och streamingtjänster krävs även stöd i själva TV-apparaten. LG har bekräftat för Ljud & Bild att Dolby Atmos FlexConnect kommer att finnas tillgängligt på företagets premium-TV-apparater 2026, samt på utvalda 2025-modeller via en framtida programuppdatering. Vi kan därför förmodligen förvänta oss att årets C5- och G5-modeller också kommer att få FlexConnect-stöd i sinom tid.
Visas på CES 2026
LG Sound Suite kommer att visas på CES 2026 i Las Vegas den 6-9 januari, och Ljud & Bild kommer att vara på plats för att dela med oss av våra första intryck.
PS! LG:s huvudkonkurrent, sydkoreanska Samsung, erbjuder för närvarande flera soundbar-system med Dolby Atmos, men har hittills inte visat något intresse för FlexConnect. Istället fokuserar de på sitt eget ljudformat, Eclipsa Audio, som vi också förväntar oss att höra mer om på CES. Så stay tuned!
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!





