TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

nyhet

Panasonic TV 2018

Japanska Panasonic har både OLED och LCD i olika prisklasser, som vanligt ligger fokus på optimal bildkvalitet.

Av / 2018-04-05 - 10:10
Panasonic TV 2018

Panasonic har alltid haft ett passionerat förhållande till bildkvalitet och lyckas nästan alltid bra i tester. Ända sedan plasmaskärmarnas dagar har de varit kända för att lägga stor vikt vid naturlig bildbehandling, utan onödig kryddning. Det handlar om att vara trogen mot ”Director’s Intent” (regissörens konstnärliga avsikt). Alltså att filmen eller TV-serien ska visas som den såg ut i studion, utan konstlad skärpa eller överdriven färgläggning.

Panasonic koncentrerar sig på samma värderingar även i år och samarbetar nära med Hollywood och THX för att se till att just deras TV-apparater ligger längst fram när det gäller bildkvalitet. Årets sortiment består av både OLED- och LCD-skärmar. Samtliga av de nya 2018-modellerna stöder det nyutvecklade videoformatet HDR10+ och bildbehandlingen hanteras av den supersnabba HCX-videoprocessorn. På smartfronten kan Panasonic skryta med (kommande) röststyrning med Google och Amazon.

 

Modeller i urval:

 

Annons

FZ950 och FZ800 OLED

TX 65FZ950 L
(Foto: Tillverkare)

 

Förra året hade Panasonic stor framgång med sina första OLED-skärmar. I år läggs ribban ännu högre med de två nya modellserierna FZ950 och FZ800. Detta blir de första OLED-skärmarna som stöder det nya HDR10+-formatet. Dessutom har Panasonics ingenjörer naturligtvis jobbat stenhårt för att klämma ut högre prestanda ur bildbehandlingen. De nya modellerna får en uppgraderad HCX-processor. En av de största nyheterna ska vara en ny ”Dynamic Look Up Table” som anpassar färgrymden kontinuerligt och dynamiskt efter källmaterialet för att varje scen ska se optimal ut. Resultatet påstås vara betydligt bättre kontrast, färger och inte minst detaljering i mörka områden, vilket alltid varit en av Panasonics stora styrkor.

Panasonic har också förbättrad ISF-kalibrering med nya mätpunkter för 5 % och 2,5 % luminans och de nya modellerna stöder naturligtvis även CalMAN AutoCal-kalibrering.

FZ950 och FZ800 finns i 55 och 65 tum.

 

FX780

LED FX780 left side
(Foto: Tillverkare)

 


Detta blir Panasonics nya flaggskepp med LCD-teknik. FX780 har en påkostad OLED-inspirerad design med glasram. TV:n ser riktigt läcker ut och Panasonic har betonat ett rent och prydligt utseende från alla håll, med anslutningarna dolda bakom luckor.
På bildsidan kan FX780 skryta med en ”Pro Cinema” LCD-panel och den kraftfulla HCX-bildprocessorn (samma som sitter i OLED-toppmodellerna FXZ950 och FZ800).

FX780 finns i storlekarna 49, 55, 65 och 75 tum.

FX740

LED FX740 left side
(Foto: Tillverkare)


Mellanmodellen har samma ”Art & Interior 360° all-glass design” som FX780 plus förbättrad dimningsteknik och HDR10+.

FX740 finns i storlekarna 49, 55 och 65 tum.

FX700

TX 65FX700 L
(Foto: Tillverkare)


FX700 har många av innovationerna som finns i FX780 och FX740, fast i en enklare inpackning som är mindre påkostad rent kosmetiskt. Här är ramen av metall och man kan placera fötterna smalt eller brett beroende på hur TV-bänken ser ut.

FX700 finns i storlekarna 49, 55 och 65 tum

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Så blir årets nya TV-apparater från TCL

Nu hettar det till kring ”QLED”!

Panasonic visar muskler: Nya OLED-TV ska utmana LG och Samsung

Vårlansering av Samsung-TV

LG lanserar ny OLED-teknologi

Nu kan du göra ett TV-fynd

TCL skördar designpriser

Denna TV kan rullas dit du vill

Samsung The Terrace: Tål ännu sämre väder

Ny kinesisk HDMI-konkurrent

Här är Sonys nya TV-apparater för 2025

Samsung TV på museum?