TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

The Rocks Ballers på HBO

Ännu en originalserie från HBO Nordic, den här gången med Dwayne ”The Rock” Johnson och Anabelle Acosta i huvudrollerna.

Av / 2015-05-19 - 13:14
The Rocks Ballers på HBO

22 juni, samma dag som uppföljaren till True Detective släpps, har säsong 1 av komediserien ”Ballers” premiär på HBO Nordic.

”Ballers” utspelas i Miami och följer en grupp före detta och nuvarande amerikanska fotbollsspelare, deras familjer, vänner och affärsbekanta. Serien handlar om spelarnas svårigheter på och utanför fotbollsplanen. ”Ballers” är skapad av Steve Levinson (Entourage) producerad av bland andra Mark Wahlberg (Entourage). Pilotavsnittet är regisserat av Peter Berg (Friday Night Lights, Leftovers).

Ballers-HBO_2-new1

Dwayne ”The Rock” Johnson spelar huvudrollen som Spencer Strasmore, en pensionerad fotbollsspelare som stöter på nya utmaningar i sin nya karriär som finansrådgivare. Han försöker ge sina vänner i NFL-ligan råd om finanser och investeringar, men inser snabbt att det är svårt att hindra dem från att göra samma misstag som han själv gjorde när han var en ung och lovande fotbollsstjärna.

Serien består av tio halvtimmeslånga avsnitt.

Annons

https://www.youtube.com/watch?v=h3OJr_UYsaM

(f. 1974): Ljud & Bilds dedikerade filmrecensent och VD. Tor har arbetat på L&B sedan 2005. Under 2003–2005 ägde han och en partner ett tidningsförlag med bland annat en filmtidning i portföljen, ett intresse han har tagit med sig till L&B. Tor har en cand.polit-utbildning från UiO men känner sig väldigt hemma bakom ratten på ett medieföretag.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Det blir ännu en omgång med Brosnans förbannelser

Streamingpremiär!

Ny roll!

Trailer med haptisk respons!

Marvel avslutar fas fem

Nu kommer de till jorden!

Då kan du se Stranger Things 5!

En lekfull sommarblockbuster!

Harrison Ford som Hulken på Disney+

Se björntrailer!

Girl power!

Mer superhjälteskoj från Cena & Co.