TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Bättre Sonos-app på gång

Sonos uppdaterar gränssnittet med en ny sökfunktion, ny surfplatte-app och enklare styrning av musik i olika rum.

Av / 2015-01-27 - 18:20
Bättre Sonos-app på gång

Trådlösa musiksystem är populärare än någonsin och marknadsledande Sonos har börjat märka av konkurrensen från andra aktörer som Samsung, LG och Denon, som alla har lanserat sina egna multiroom-system. En viktig förklaring till Sonos popularitet är den enkla användningen och stödet för olika musiktjänster.

Bättre menyer
I dag släpper Sonos en uppdatering av sina trådlösa musikenheter, närmare bestämt version 5.3. Det är en ordentlig ”ansiktslyftning” som sägs vara ett svar på önskemål från användare över hela världen. En av prioriteringarna ska ha varit att förbättra Sonos multiroom-funktion. Därför syns numera rums-menyn, som visar vilken musik spelas i olika rum, alltid längst upp till höger i Sonos-appen.

SonosApp_Android_RoomsMenu

Surfplatte-versionen får även en ny menystruktur, där det är enklare att växla mellan musiken som spelas och musiken du letar efter. Sonos hävdar också att de har förbättrat sökfunktionen för både surfplattor och mobiler, så att det är enklare att lyssna på musik och lägga till nya låtar samtidigt. Det ska också vara enklare att hoppa till den delen av låten du vill höra.

SonosApp_iOS_MusicMenu-e1422370298504

Annons

Går att ladda ner i dag
Har du en Android-enhet kan du prova den nya appen redan i dag, genom att ladda ner beta-versionen av Sonos 5.3. Den fullständiga versionen, inklusive den för iOS-enheter, släpps någon gång under de kommande månaderna.

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Så blir Oneplus 15T

Första detaljerade bilden av Apples vikbara iPhone

Är din iPhone säker? Så undviker du det läckta supervapnet

Här är Nothings nya (4a)-serie

Ladda mobilen med vattenflaskan

TCL vill att en AI-robot ska passa dina barn – och att din mobilskärm ska kännas som papper

10 000 européer har förbeställt en europeisk smartphone som inte skickar data till Apple eller Google

Budget-iPhone får dubbelt minne

iPad Air får turboprocessor

Äntligen en vikbar telefon som du inte behöver oroa dig för

Honor Robot Phone: Smartphone med rörlig kamera som ersätter stativ och gimbal

Vikbara smartphones har ett batteriproblem. Honor menar att Magic V6 är lösningen