TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Biltillverkaren NIO öppnar utvecklingscenter i Berlin

Den kinesiska biltillverkaren ska forska på in-car AI och användarupplevelse vid sitt tyska forskningslabb.

Av / 2023-07-06 - 13:14
Biltillverkaren NIO öppnar utvecklingscenter i Berlin

Det kan inte vara lätt att sälja bilar över halva världen och försöka tillfredsställa kunder med varierande krav. För att inte tala om att det är olika regler och förutsättningar i olika regioner. Ett steg på vägen är att NIO nu öppnar ett Innovation Center i Berlin.

NIO Germany
Foto: NIO

Företaget säger rakt ut att Berlin-teamet kommer att utveckla teknik specifikt för europeiska användares behov. Det nya centret kommer att ha team inom Digital Systems, Digital Development, Digital Cockpit, Autonomous Driving (AD) och Power. De kommer att vara ansvariga för utvecklingen av nya teknologier, samt lokalisering, testning och validering av dem i Europa.

Hui Zhang Vice President för NIO Europe
Hui Zhang, Vice President för NIO Europe (Foto: NIO)

Med NIO:s smarta system och vårt nya Innovation Center i Berlin kommer våra premium-elbilar att bli smartare inte bara i Europa utan också globalt. Med vår nya plats i Berlin kommer NIO att attrahera världens bästa mjukvaruutvecklare och ingenjörer för framtidens bilar definierade av en förstklassig användarupplevelse – säger Hui Zhang, vice president för NIO Europe.

Bland de nya funktioner som redan nu rullar ut nämns Video-on-Demand, smart charging och NOMI feedback (företagets röstassistent).

Annons

Läs också:

NIO lanserar ET5 Touring kombi

Vid en lansering den 15 juni presenterade NIO två bilar: EL6 crossover-SUV och ET5 Touring kombi.

Läs mer
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Peugeot: Populär elbil får kraftig uppdatering

Elektrisk terrängbil för nordiska förhållanden

Hjärnan älskar bilkörning mer än musik

Fords elbilssuccé blir ännu bättre

SUV med 1 000 km räckvidd och extrem laddningshastighet

Pumpa upp din cykel utan att svettas

Vi kör Zeekr 7X med otroligt snabb laddning och överraskande pris!

Cykellampan samlar automatiskt in bevis

Hyundais strömlinjeformade Ioniq 6 i ny skepnad

"Oförstörbar" Cybertruck krossad på parkeringsplats

Acer Predator - med hjul

Ny teknologi tar över när GPS-signalen försvinner