I allt fler länder blir polisen alltmer beroende av teknik, med övervakningskameror, drönare och automatiska kameror i patrullbilarna. Men i Singapore tar man det ett steg längre med patrullerande robotar. Försök har redan pågått i fem år och robotar sattes in vid en festival redan 2018.
Robotarna är lika långa som en människa och ska kunna användas för att upprätthålla avspärrningar eller varna allmänheten till dess att mänskliga poliser kan anlända till platsen.
De är utrustade med kameror, sensorer, högtalare, en skärm, varningsljus och siren och ska kunna patrullera självständigt. De ska även kunna användas för polisen att kommunicera direkt med allmänheten. Robotarna på flygplatsen har 360-graders kameror som gör att poliserna i kontrollrummet har en god överblick av situationen.
Vid en demonstration tidigare i månaden visades hur roboten upptäckte en man som lämnade en väska och gick därifrån. Den säkrade sedan platsen medan mänskliga poliser grep den misstänkte.
The integration of robotics enhances the operational efficiency and capabilities of our frontline officers, enabling them to be more effective in their duties, säger Superintendent of Police Lim Ke Wei.
Källa. The Straits Times
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



