TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Sonus faber Aster utomhushögtalare

Musik i trädgården.

Av / 2023-02-06 - 16:06
Sonus faber Aster utomhushögtalare

Nu kan du snart möta våren med ljud från Sonus faber i trädgården. De har nämligen byggt en vattentät utomhushögtalare som kan lämnas ute året runt. Talaren heter Aster, ett namn de har hämtat från latinets Per aspera ad astra, enkelt översatt till; genom svårigheter mot stjärnorna.

sonus faber Aster

Den smala tvåvägshögtalaren har IP65-certifiering och kan fås i svart eller vitt och är därför anpassad för placering i ett uterum. Oavsett om det är på balkongen, vid terrassen eller på offentliga platser där en robust högtalare är ett krav.

Sonus Faber Aster hvit
Foto Sonus faber

Högtalaren är 29,3 cm bred och ska vara enkel att installera. Ett väggfäste fästs på väggen med en skruv och man vrider sedan högtalaren på plats i bajonettfästet. Klart.

De är inte trådlösa och måste anslutas till en förstärkare med kablar innan man får ljud. Aster har två basradiatorer, en på varje sida, med mellanregister och diskant i mitten. Sonus faber anger känsligheten till 88 dB, högtalaren är 8 Ohm, och tål 100 watt effekt.

Annons
Sonus faber aster sort
Foto Sonus faber

Aster når över 61 Hz till 22 kHz (-6 dB) och har ett uppskattat pris på 460 euro styck.

 

6 partyhögtalare

Högtryck med party-högtalare

Inget drar folk till dansgolvet som en bastung högtalare – speciellt om den har discolampor.

Läs hela testet
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

1 reaktion på ”Sonus faber Aster utomhushögtalare”

  1. Kan bara hålla med magiska enkla med detaljer som kliver fram ,som ur ett par referens hörlurar . Hade stereo par devialet phantom II 98 innan men fick aldrig till ljudet blev murrigt ,men med en bas som saknar motstycke … till Kef blir det 1 sub som ger det sista i djup.
    Och appen en dröm att använda..

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva

Audiovector visar upp nytt flaggskepp

Äkta bokhyllehögtalare från Fyne

Mer tryck än på studentbussen – och milsvitt bättre ljud

Dessa två bör grannen akta sig för