TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Smygtitt på Philips OLED+907 och OLED+937

Philips toppmodeller förväntas dyka upp i höst – med ljud från Bowers & Wilkins.

Av / 2022-04-26 - 14:55
Smygtitt på Philips OLED+907 och OLED+937

Philips följer ett lite annorlunda lanseringsmönster än många av sina TV-konkurrenter. Delar av 2022-sortimentet har redan presenterats, men traditionsenligt sparas de riktiga toppmodellerna längre fram. Philips har däremot ”läckt” lite om vad vi kan förvänta oss!

Läs också Nyhet: Philips OLED807 kommer i 48–77 tum Nykomlingen OLED807 har både ny OLED-panel, uppgraderad videoprocessor och mer avancerat Ambilight-ljus.

De två nya modellerna OLED+907 och OLED+937 väntas inte komma förrän till hösten, men har redan nominerats till – och vunnit – Red Dot Design Award för bra design. De nya modellerna bygger vidare på egenskaperna vi sett i andra Philips-modeller, bland annat Android TV, OLED-bildpanel och finesser som Ambilight. Dessutom har engelska Bowers & Wilkins ännu en gång stått för ljudet.

Philips OLED+907

OLED 907 är en ny modell i Philips sortiment. Den är utrustad med en toppmodern OLED-panel i kombination med en integrerad ljudlösning från B&W. Den har också fått en vridbar sockel i av aluminium och har en läderklädd fjärrkontroll (Muirhead). TV:n finns i skärmstorlekarna 48, 55 och 65 tum.

OLED907 48 55 65 RFT RedDot 989x989 1 OLED907 48 55 65 F RedDot 989x719 1
<
>
Philips OLED+907 har en inbyggd B&W-högtalare inbyggd alldeles under skärmen. Foto: Philips

Philips OLED+937

Av allt att döma bli OLED+937 Philips nya flaggskeppsmodell för 2022. Den är en direkt efterträdare till 2021 års modell OLED+936, som vi har testat med gott resultat här på L&B-redaktionen.

Läs också TEST: Philips OLED+936 (65OLED936/12) Med superläcker bildkvalitet, färgsprakande Ambilight och saftigt ljud från Bowers & Wilkins bjuder Philips OLED+936 på extraordinära TV-upplevelser. Men det är klart, det kostar!

Årets modell har fått en del designförändringar: i stället för de spegelblanka, kromade detaljerna vi känner igen från 936-modellen har detaljerna en matt aluminiumfinish. Högtalardelen är klädd i ett nytt tygöverdrag från danska Kvadrat. Nytt för i år är att soundbar-högtalaren förutom uppåtriktade Atmos höjdkanaler även får sidoriktade högtalare som ska bidra till extra surroundkänsla.

Annons

Till glädje för många Philips-fans kommer OLED+937 även i större skärmstorlekar. Ännu så länge har Philips bekräftat att det kommer en 77-tumsmodell (77OLED937/12).

77OLED93712 OLED937 77 RFT RedDot 989x989 1 77OLED93712 OLED937 77 F RedDot 989x719 1
<
>
Philips OLED + 937 har en avancerad Atmos-soundbar från Bowers & Wilkins integrerad i foten. (Foto: Philips)

Pris och tillgänglighet

Philips har inte meddelat priser och detaljerade specifikationer för OLED+907 eller OLED+937, men vi räknar med att få veta mer under hösten. Kanske under IFA-mässan i Berlin?

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Billigare OLED-TV 2026

100 år med rörliga bilder

Sony och TCL går samman – satsar på gemensamt TV-varumärke

Höjdpunkter från CES 2026

10 000 nits!

Hisense nya TV får en extra färg

LG Display: Glöm RGB MiniLED, välj OLED istället!

Sport i biokvalitet: Dolby Vision 2 och Atmos lanseras för direktsändningar

Nu får även Samsungs OLED-TV "konstläge"

Vill du ha något större? Kolla in denna Samsung-TV:n

Vi har sett LG:s nya OLED-TV-apparater

Fler RGB MiniLED från Hisense 2026