TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

D’Agostino Relentless Preamplifier

D’Agostinos nya förförstärkare kostar lika mycket som en Mercedes.

Av / 2021-11-07 - 13:37
D’Agostino Relentless Preamplifier

Om du kan se förbi priset är Dan D’Agostinos Relentless förförstärkare ganska rå. Och då tänker vi inte bara på den speciella designen.

Som du kan se är förstärkaren uppbyggd av tre kabinett. Ett för varje kanal och ett för strömförsörjning. Den senare använder två 150 VA transformatorer, som förser en kondensatorbank på hela 26 400 mikrofarad med ström

D’Agostino Relentless Preamplifier

Det är en ren analog, fullt balanserad bredbandskonstruktion (12o kHz), som kan användas för att styra musiken i två separata rum, och den levereras med en fjärrkontroll som använder Bluetooth för att styra systemet.

RP R B

Annons

Den kan även utrustas med en streamingmodul, DSM, som har USB-ingång, SPDIF-koaxial, optisk ingång, RJ-45 för Gigabit ethernet och trådlös streaming via Wi-Fi.

Den integrerade digitalomvandlaren i modulen, stöder PCM-signaler upp till 32 bitar/384 KHz och DSD upp till DSD256 (11,2 MHz).

RP_F_B_BBR-989x523
<
>

Priset? 1,8 miljoner för Relentless utan DSM, vilket kostar 180 000 kronor extra. Två miljoner för ett komplett paket.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass

Harman köper B&W, Marantz och Denon