TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

TEST: Razer BlackShark V3 Pro

Proffsens verktyg kostar pengar

Razer erbjuder ANC och proffsfunktioner för e-sport. Men priset är högt och ljudet är faktiskt inte bättre än i modeller som kostar hälften så mycket.

Av / 2025-11-28 - 06:00
Razer BlackShark V3 Pro

Home tycker

  • Aktiv brusreducering (ANC) är en uppskattad nyhet. Bra komfort med minnesskum. Praktisk vridknapp för volymkontroll.
  • Dyrt jämfört med den reella ljudkvaliteten. Uppdateringar nollställer inställningarna.

Razer BlackShark V3 Pro har inte fått heta Pro bara som ren dekoration. Modellen är avsedd – och godkänd – för professionellt turneringsbruk. I bilvärlden skulle detta vara rallymodellen med turboladdning och sportfjädring.

Örnkåporna är stora och ovala, och bygeln som de hänger i är gjord av stål och lätt att vrida, så att man kan bara lyfta på öronkåpan och höra vad som händer i rummet. Det senare behöver man dock inte göra längre, eftersom version 3 har ANC och omgivningsljud. Men det återkommer vi till.

Razer BlackShark V3 Pro finns i tre färger. Förutom svart och giftgrönt, som är en självklarhet hos Razer, finns den i snövitt.

10_Blackshark-V3-Pro_White-1356_R1 7b_Blackshark-V3-Pro_Black-1048_R1
<
>
(Foto: Razer)

Praktisk design

Designen är framför allt praktisk. Huvudbygeln har en solid metallkärna, men är tjockt vadderad, och öronkuddarna är gjorda av minnesskum överdraget med tyg som andas.

Knapparna är lätt tillgängliga och volymkontrollen är en riktig ratt som är lätt att hitta och enkel att ställa in. En rullknapp på högra öronkåpan kan programmeras till den funktion man vill ha.

Annons

På en punkt har designerna vunnit över användbarheten: En del av knapparna har symboler tryckta med blank lack på en matt bakgrund i samma färg. Detta gör dem i stort sett omöjliga att tyda. Särskilt på den vita versionen. Fast knapparna är ändå avsedda att skötas i blindo.

Razer BlackShark V3 Pro
Volymknappen sticker ut rejält från sidan, så den är lätt att hitta i mörkret när det går hett till. (Foto: Razer)

Tyngre bas

Razer erbjuder samtidigt ljud via Bluetooth och 2,4 GHz. En nyhet är att BlackShark V3 Pro har elektronisk brusreducering (ANC). Med en knapp på höger öronkåpa kan du slå på och av ANC och även välja omgivningsljud. Ljudet är inte lika tungt och mörkt som i Razers mer konsumentinriktade headset, men det är fortfarande det mest karaktäristiska i testet.

Med standardinställningen för EQ är basen lite tyngre än hos de andra deltagarna. Det är en smaksak, och inte nödvändigtvis något fel. I övrigt är ljudet relativt rent och klart. Men trots att priset är högre får man inte bättre ljud än från de billigare deltagarna.

Detta är med ANC avstängt. När man slår på brusreduceringen blir ljudbilden tätare och lite mörkare. Och basen blir ännu tyngre. Förutom trådlöst ljud via 2,4 GHz (som Razer kallar Hyperspeed) och Bluetooth kan man lyssna med kabel. De medföljande, tygklädda kablarna är mjuka och fina.

Razer BlackShark V3 Pro
Razer har utrustat Pro-modellen med aktiv brusreducering, så att du kan hålla fokus på spelet, även om omgivningen är full av oväsen. (Foto: Razer)

Omfattande programvara

Man får med en USB-C-kabel för digital anslutning och en adapterkabel med en analog 3,5 mm minijack i ena änden och USB-C i den andra för konsoler som saknar USB.

Razers firmware-uppdatering är lite krånglig. Normalt sett sker sådant i styrprogramvaran, men hos Razer får man bara en länk och måste ladda ner uppdateringen själv. Och under uppdateringen återställs enheten till fabriksinställningarna, vilket innebär att man måste Bluetooth-parkoppla den till mobilen eller datorn igen.

Programvaran Synapse 4 är annars bland de mest omfattande – och största – för gaming-utrustning. Man kan ställa in en uppsjö av olika parametrar och funktioner för alla typer av Razer-enheter.

Slutsats

Razer BlackShark V3 Pro är inte ett headset man väljer för lite avslappnande mys-gaming då och då. Det är för dyrt, och man får inte glädje av funktionerna och det extra robusta utförandet. Razer-headsetet ska betraktas som ett professionellt verktyg och då kommer priset i andra hand – och hastighet och precision i första hand.

Razer har sin egen lojala följarskara. Men de hade gott kunna ställa lite högre krav på ljudet, som faktiskt inte är mycket bättre än i ett headset som kostar hälften så mycket.

Karakter
Razer BlackShark V3 Pro
High End

Också i detta test:

Logitech G522 Lightspeed

Snygg design – pressat ljud

Logitech vinner på design och pris, men ljudet blir ansträngt när det går hett till.

Testets lägsta pris. Snygg design och ljusshow. Lätt och bekväm passform.
Låter dåligt med stark bas och hög volym. Byggkvaliteten verkar plastig.
Läs hela testet

Beyerdynamic MMX 150 Wireless

Gammaldags på ett bra sätt

Beyerdynamic bjuder på klassiskt hifi-ljud. Men du får klara dig utan ljusshow och dedikerad PC-programvara.

Ren ljudkvalitet med hifi-arv. Effektiv passiv brusdämpning. Gedigen byggkvalitet.
Sitter väldigt tight. Ingen PC-styrprogramvara. Den neon-orange designen är en vattendelare.
Läs hela testet

Asus ROG Delta II

Mångsidig ljudkrigare med växtvärk

Asus levererar utmärkt ljud och dubbla anslutningar. Men programvaran kräver tålamod.

Utmärkt och detaljerat ljud med bra bas. Möjlighet till samtidig 2,4 GHz- och Bluetooth-anslutning.
Programvaran är svår att installera. Mikrofonen har ingen brusreducering.
Läs hela testet

SteelSeries Arctis Nova 7 Wireless Gen 2

Multitasking utan svaga sidor

SteelSeries levererar ett komplett paket utan svagheter. Mjukvaran är utmärkt.

Kan använda flera ljudkällor. Skön bärkomfort. Marknadens bästa mjukvarupaket.
Ljudet är bra för gaming, men saknar den sista hifi-finessen.
Läs hela testet

Turtle Beach Atlas Air

Uppenbarelse med luft i ljudet

Turtle Beach går emot strömmen med en öppen design som ger luftigt ljud och toppkomfort – om du är ensam.

Fantastiskt öppet och okomprimerat ljud. Känns viktlöst. Högupplöst 24-bitarsljud.
Ingen ljudisolering från omgivningen. Lite svag i basen.
Läs hela testet

HyperX Cloud Alpha 2 Wireless

Batterikungen med magiska knappar

Med 250 timmars batteritid hinner du glömma var laddningskabeln är. Den separata styrboxen är ett ergonomiskt genidrag.

Extrem batteritid på 250 timmar. Fin extern kontrollbox. Engagerande ljud med bra surroundeffekt.
Beta-mjukvaran är instabil. Borde ha brusreducering med tanke på prislappen.
Läs hela testet
John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Två blixtsnabba OLED-skärmar med 4K

Mer ROG Ally än Xbox, men ändå en stor vinst för handhållna datorer som kan göra nästan allt

Dubbel lyx

Här är årets gaming-kungar

Nintendo tar inga chanser med Switch 2

Snabbare än de allra flesta

Uppgraderade lyxlurar

Ny funktion gör den genial

Om priset var oviktigt skulle vi rekommendera PS5 Pro

Freyja ger dig en spark i baken

Elektronisk lyx-smäll

OLED-spelmonitor i absolut toppklass