TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Leica Q3 Monochrom lanserad

Kameran som bara tar svartvita bilder.

Av / 2025-11-20 - 15:05
Leica Q3 Monochrom lanserad

Så är den äntligen här. Leica Q3 Monochrom är helt enkelt en svartvit version av Q3, utan färgfilter och lågpassfilter för ännu skarpare detaljer, och alltså uteslutande i svartvitt.

Läs också TEST: Leica M10 Monochrom Före färgfilmen fanns bara svartvit film. Här är den digitala versionen som inte tar färgbilder.

Detta är inte den första rena svartvitt-kameran från Leica. Tidigare har både Q-serien och M-serien haft rena svartvitt-versioner, utöver de som har färgfilter och därför också tar färgfoton.

Läs också Nyhet: Leica Q3 med ny bildsensor Leica Q3 får 60 megapixlar och 8K-video

För att markera att detta är en monokrom version har den röda Leica-logotypen tagits bort, och alla färgmarkeringar är grå eller vita på Q3 Monochrom.

19200 Leica Q3 Monochrom back LoRes
Foto: Leica

I övrigt är det samma kamera som en Q3, med samma extremt skarpa 28mm f1.7 Asph-objektiv som vi känner till från våra tester.

Kameran säljs i Leicas butiker och online till ett pris av 77 990 kronor, utan extra tillbehör.

Annons
19200 Leica Q3 Monochrom top with lens hood LoRes
Foto: Leica

Samtidigt som Q3 Monochrom lanseras ett handgrepp – HG-DC 1, i monokrom, som laddar batteriet när det placeras på en laddningsplatta. Ett rött filter som förbättrar kontrasten har också lanserats, liksom en flätad axelrem i svart eller brunt läder och en rund textilrem i fyra färger.

14696_Leica_Carrying-Strap_flat-braided_rayon_with_leather_black_LoRes 19697_Leica_handgrip_with_pad_HG-DC1_Monochrom_LoRes Leica_Q3_Monochrom_Inspire_HiRes_06 Leica_Q3_Monochrom_Inspire_HiRes_01
<
>
Foto: Leica
Läs också TEST: Leica Q3 43 Leica Q3 43 utstrålar kvalitet och ger dig fantastisk bildkvalitet, men den kostar.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Snabbare och bättre entusiastkamera

Nu med 50 GB inbyggd lagring

Strippad från färg

Förklädd reportagekamera

Landar i din hand

Skarpare bilder och högre fotograferingshastighet

Ny budgetkamera från Fujifilm

Äntligen har Leica gjort det

Tar dig ännu närmare

GoPro MAX2: 8K hela vägen runt

Actionkamera mindre än en tändsticksask

Kompakt och lätt telezoom