TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Olympus senaste i titan

Olympus släpper en begränsad titanversion av sin senaste systemkamera.

Av / 2015-05-12 - 10:27
Olympus senaste i titan

Förutom att utmärka sig med ett onödigt långt produktnamn så är OM-D E-M5 Mark II Limited Edition en av de bästa systemkamerorna som går att köpa just nu. Olympus senaste systemkamera bygger på Micro Four Thirds-standarden som har en aningen mindre bildsensor än Canons och Nikons spegelreflexer, vilket innebär att kamera och objektiv blir mycket mindre och lättare.

Den här utgåvan av E-M5 Mark II har samma egenskaper som standardversionen: väderskyddat hus, idealiska möjligheter att konfigurera funktioner samt Olympus hi-res-inställning som tar bilder med 40 megapixlars upplösning.

Läs mer om E-M5 Mark II i vårt test.

Fuji-XT1

Olympus planerar att bygga 7 000 exemplar av Limited Edition-kameran, som är klädd i titangrått från topp till tå och är utrustad med en specialdesignad kamerarem och ett kort med ett citat av mannen som designade Olympus OM-serie på 1970-talet, Yoshihisa Maitani. Kortet ligger i en korthållare av läder.

Annons

OM-D E-M5 Mark II Limited Edition tar plats i en lång tradition av titanklädda kameror. Den analoga och fullständigt mekaniska OM-3Ti från 1994 var titangrå och den elektroniska OM-4Yi med Olympus banbrytande ljusmätning likaså.

Den titangrå versionen av E-M5 Mark II går att köpa från och med juni. Kamerahuset kostar 12 500 kronor och ett kit med hus objektivet M.ZUIKO DIGITAL ED 14–150 mm/1:4.0–5.6 II kostar 16 500 kronor.

OM-3_Ti

Olympus OM-3-Ti från 1994.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Snabbare och bättre entusiastkamera

Nu med 50 GB inbyggd lagring

Strippad från färg

Förklädd reportagekamera

Landar i din hand

Skarpare bilder och högre fotograferingshastighet

Ny budgetkamera från Fujifilm

Äntligen har Leica gjort det

Tar dig ännu närmare

GoPro MAX2: 8K hela vägen runt

Actionkamera mindre än en tändsticksask

Kompakt och lätt telezoom