TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Självstyrande bilar gör folk åksjuka

Spypåsar bör vara standardutrustning i framtidens bilar.

Självstyrande bilar gör folk åksjuka

När du får hem din första självstyrande bil får du vara beredd med spypåsen. Forskare på Transportation Research Institute vid University of Michigan har nämligen tagit reda på varför man löper större risk att bli åksjuk i en sådan än i en vanlig bil.

Eftersom du inte styr bilen själv kan du inte alltid förutse varje sväng och ändring av hastigheten. Den här skillnaden mellan vad du ser och hur bilen uppför sig påverkar balanssinnet, vilket också är skälet till att förare inte bli lika åksjuka som deras passagerare. När man inte styr själv ägnar man sig åt andra saker också.

Forskarna Michael Sivak och Brandon Schottle har frågat 3 200 vuxna från USA, Indien, Kina, Japan, Storbritannien och Australien om vad de kommer att syssla med i bilen om de inte behöver tänka på trafiken. Det är inte svårt att gissa sig till att de vanligaste svaren var att läsa, skicka SMS, titta på film och TV, jobba och spela spel. Alla dessa sysselsättningar kan framkalla eller förvärra åksjuka när man befinner sig i ett fordon som rör sig.

Forskarduon föreslår att förarlösa bilar bland annat utrustas med större fönster, för att motverka åksjuka. Vi skulle tro att spypåsar också är en god idé.

Annons
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Så ska vi komma till stjärnorna

Högupplöst tunnelseende från Meta

Färre fel och mindre smicker med ny version av ChatGPT

ChatGPT uppmanar till pauser

110 000 ChatGPT-konversationer sparade för alltid

Första glimten av Wi-Fi 8

Dinosaurierna pep som fåglar

ChatGPT-chattar sökbara på nätet

När ChatGPT blev besatt av Satan... eller var det bara Warhammer?

Robotrevolution för 60 000 kronor: Unitree R1 slår kullerbyttor i prisklassen

Startup vill förvandla kvicksilver till renaste guld

Rekordstor komet upptäckt