TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

LG:s värsting-TV släpps

4K och stora skärmstorlekar för hemmabio-entusiaster

Av / 2015-03-19 - 09:00
LG:s värsting-TV släpps

På CES-mässan i januari fick vi titta närmare på vad LG planerar att släppa under året, bland annat deras 4K- och OLED-satsning, men även LCD-apparater med Quantum Dot-tekniken. Och redan nu kommer de första modellerna ut på marknaden i Skandinavien.

UF950V_H

Först ut är flaggskeppsmodellen inom LCD, UF950V med Ultra-HD 4K-upplösning, som släpps i 55 och 65 tum. Bland de tekniska finesserna märks Wide Color Gamut som alltså ska ge ett större färgomfång. Pris från 38 000 kronor.

UF850V_swedenfinland

Dessutom kommer nu UF850V i storlekarna 49, 55, 60 och 65 tum, vilket troligen kommer bli LG:s storsäljare i 4K LCD-sortimentet. Båda apparaterna har förbättrat ljud från Harman Kardon samt nya fjärrkontrollen och förbättrad smart-TV mjukvara. Priser mellan 17 000 och 29 000 kronor.

Annons

Snart kommer även LF630 och LF540 som har mer traditionell Full-HD upplösning. De kostar från 5 000 kronor.

Under året släpper man sedan ytterligare 20 olika modeller, bland annat den efterlängtade 4K OLED-modellen.

För att avkoda namnen på apparaterna så står ett U först i namnet för Ultra HD 4K, E för 4K OLED och L för Full-HD. Om andra bokstaven är F är det en platt TV, om den är G så är den en böjd. Första siffran är modellserie och andra siffran var den står i serien.

www.lg.com

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

LG OLED G6 och C6 närmar sig

TV-priserna stiger: Så kan du fortfarande göra en bra affär

Årets TV-nyheter från Panasonic

Samsung TV kritiseras för dålig användarvänlighet

Detta ska göra Samsungs TV bättre för gaming 2026

LG OLED G5 och C5 får viktig ljuduppdatering

Är detta slutet för 8K-formatet?

Samsung är den största TV-tillverkaren 2025, med TCL tätt efter

Billigare OLED-TV 2026

100 år med rörliga bilder

Sony och TCL går samman – satsar på gemensamt TV-varumärke

Höjdpunkter från CES 2026