Du kan streama Oscarsgalan live på Disney+ – Conan O’Brien återvänder som programledare
Filmvärldens största kväll närmar sig, och i år kan nordiska tittare se hela showen live hemifrån. Den 98:e Oscarsgalan kommer att streamas live på Disney+ natten till måndagen den 16 mars, med sändning från midnatt.
Vid rodret står komikern och talkshowveteranen Conan O’Brien, som återvänder som värd för andra året i rad. Med sin karakteristiska blandning av torr humor, självironi och improvisation har O’Brien under de senaste åren visat sig vara en av de mer lekfulla Oscar-värdarna – vilket bådar gott för en underhållande kväll i Hollywood.
Bakom kulisserna hittar vi också ett beprövat produktionsteam. Emmy-vinnarna Raj Kapoor och Katy Mullan är tillbaka som exekutiva producenter för tredje året i rad, medan Jeff Ross och Mike Sweeney återigen bidrar på produktionssidan – den senare även som manusförfattare.
Norsk film kan skriva historia
För norska filmfans är årets Oscar-ceremoni särskilt spännande. Filmen Sentimental value, regisserad av Joachim Trier, har skrivit historia med totalt nio Oscar-nomineringar.

Filmen är nominerad i huvudkategorin ”Bästa film” – något som aldrig tidigare har hänt för en norsk film – samt ”Bästa regi” för Trier och ”Bästa originalmanus” för Trier och Eskil Vogt.
Skådespelarna är också starkt representerade:
- Renate Reinsve är nominerad till ”Bästa kvinnliga huvudroll”
- Stellan Skarsgård till ”Bästa manliga biroll”
- Inga Ibsdotter Lilleaas och Elle Fanning till ”Bästa kvinnliga biroll”
Dessutom tävlar filmen i kategorierna ”Bästa klippning” och ”Bästa utländska film”.

Tidigare i vinter vann skådespelarlegenden Stellan Skarsgård priset för bästa manliga biroll vid Golden Globes – vilket också blev det enda priset (efter åtta nomineringar) för Sentimental value.
Och efter att filmen kammade hem totalt sex priser vid European Film Awards är Oscar-förhoppningarna stora för den norska, kritikerrosade filmen.
Med andra ord kan Oscarsgalan bli historisk för norsk film – och det råder extra spänning kring hur många statyetter dramat kan komma att vinna. Om den vinner stort kan detta bli en av de mest historiska Oscarskvällarna någonsin för norsk film.
Och den danska filmen Mr. Nobody against Putin är nominerad i kategorin ”Bästa dokumentärfilm”.
PS! En fullständig översikt över alla nominerade finns här!
Fler nominerade filmer på Disney+
Även om Oscarsgalan handlar om hela filmbranschen finns det också några nominerade titlar tillgängliga på Disney+. Bland dem finns Pixar-filmen Elio, som tävlar om priset för ”Bästa animerade film”.
I kategorierna för kortfilm hittar vi också A Friend of Dorothy (Bästa kortfilm, live action) och den animerade kortfilmen Retirement Plan.

För de som vill värma upp inför Oscar-galan med ett litet filmmaraton finns det även flera tidigare Oscarsvinnare på tjänsten – bland annat Zootropolis, Avatar och uppföljaren Avatar: The Way of Water.
Den 98:e Oscarsgalan kommer att streamas live på Disney+ natten till måndagen den 16 mars från kl. 00:00 skandinavisk tid.




