Kan en enda maskin täcka alla dina städbehov i hemmet? Dreame försöker i alla fall med sin H15 Mix 7-i-1 Wet and Dry Vacuum.
Modellen levereras i en ovanligt stor kartong. Storleken motsvarar 2–3 normala kartonger för robotdammsugare eller skaftdammsugare. Det finns en anledning till storleken. Lådan innehåller en dammsugare med våtmopp, en handdammsugare, en maskin för rengöring av tyger och envisa fläckar samt en mängd tillbehör.
De tre maskinerna kan kombineras på olika sätt med olika tillbehör, men de har samma batteri och motor. Tillbehören består av ett extra filter, en förlängningsstång, en extra mopp, ett stativ, en rengöringsborste och två flaskor med olika typer av rengöringsmedel.

Multifunktionsmaskiner är inte nya på marknaden. Vi har tidigare testat bland annat Eufy Omni E28. Den ger dig en robotdammsugare och en avtagbar del, FlexiOne, som används för våtrengöring av textilier som mattor, kuddar och bilsäten.
Våra testresultat är ganska blandade. Medan vissa delar av multifunktionsmaskinerna fungerar bra, har andra svårt att klara uppgiften. Detsamma kan sägas om H15 Mix 7-in-1 Wet and Dry Vacuum.
Installation och konstruktion
Hjärtat i H15 Mix är skaftdammsugaren med våtmopp. Handtaget med grepp sätts in i hålet på ovansidan. Om du behöver lossa handtaget trycker du in spetsen på en stjärnskruvmejsel i det lilla hålet på baksidan.
Motorn klickar på plats upptill nära handtaget, medan det platta batteripaketet klickar på plats på baksidan av dammsugarens kropp. Det krävs lite övning för att hitta knapparna och reglagen som lossar motorn och batteriet så att du kan växla mellan de tre rengöringsmaskinerna.

Behållaren för vatten och rengöringsmedel sitter i basen och kan enkelt tas bort med hjälp av ett handtag. H15 Mix levereras med 500 ml av Dreames universalrengöringsmedel. En ny flaska kostar 183 kronor. Efter påfyllning placerar du dammsugaren i basen och väntar i fyra timmar tills batteriet är laddat.
Basen står på fyra ben med sugkoppar, så den rör sig inte när du tar bort eller sätter tillbaka dammsugaren. Basens undersida fungerar som en ”tvätthall” där moppen rengörs i vatten uppvärmt till 100 grader och torkas i 60 graders varmluft.

I Dreamehome-appen kan du finjustera sugkraften och mängden vatten som tillsätts, samt styra tiden och temperaturen för rengöringsprocessen. Här kan du också ställa in doseringen av rengöringsmedel.
Skärm och lägen
Motorns runda LED-skärm visar återstående batteriprocent och aktuellt rengörings- eller sköljningsläge. Växla mellan lägena under rengöringen genom att trycka på knappen med den runda ikonen på handtaget.
Moppdammsugaren har fyra lägen. Smart Mode läser av mängden smuts på underlaget och justerar sugkraften, vattentillförseln och moppens tryck. Tyvärr har vi inga fakta om tryckstyrkan, men 480 varv per minut är ganska bra för en mopprulle.
Turbo-läget ökar sugkraften till maximala 23 000 Pa, vilket är högt för en skaftdammsugare. Suction Mode är endast för dammsugning, medan Custom Mode städar enligt dina inställningar i appen.
Hjulen har en viss automatisk dragkraft, så du behöver inte skjuta på, utan kan låta moppdammsugaren göra sitt jobb och dra sig framåt. Dammsugarhuvudet med moppen rör sig smidigt åt sidorna utan att verka okontrollerat.
H15 Mix-moppen kan ligga platt på golvet och når över en meter under möbler. Den maximala frihöjden är 14 centimeter. Ett litet hjul på baksidan av dammsugarens ”kropp” hjälper till att flytta dammsugaren flexibelt fram och tillbaka.
Golvet under sängen, sofforna och en väggmonterad toalett städades utan problem. På vissa ställen kunde hela dammsugaren nå in, medan det på andra ställen bara var dammsugarens huvud som kunde nå in.
Moppdammsugaren fungerade i alla lägen och tvättade och dammsög kakel, trägolv och mattor med upp till en centimeter lugg. Moppen lämnade inga ränder och tog bort smuts och fläckar utan krångel eller kladd.
Displayen på basen visar om moppen rengörs eller torkas i antingen Drying Mode eller Self-Cleaning Mode. Du kan välja mellan en snabb rengöring på fem minuter eller en djup rengöring på 30 minuter.
.

Använt vatten från rengöring och sköljning samlas upp i tanken under motorn. Ett internt filter filtrerar bort smuts och ludd. Även regelbunden sköljning och rengöring av moppen kunde inte förhindra en sur lukt. Dock försvinner det mesta av lukten när H15 Mix även rengör tanken och filtret efter varje uppgift.

Både tanken och filtret är svåra att tömma och rengöra, med eller utan den medföljande borsten. Mova, bland andra, har kommit med bättre lösningar. I Mova X4 Pro-dammsugaren kan filtret svängas ut med hjälp av ett gångjärn, vilket gör det lättare att rengöra under kranen.
Handdammsugaren och mattvätten
På den handhållna dammsugaren måste batteriet skjutas in under handtaget, medan motorn klickas fast i hålet på ovansidan. Återigen tar det lite tid att vänja sig vid att hitta rätt knappar och spärrar för att lossa och fästa delarna.
Den handhållna dammsugaren används med en förlängningsstång och tre typer av borsthuvuden. Det största (Multi-Surface Brush) förvandlar H15 Mix till en utmärkt skaftdammsugare. En grön lampa tänds när borsthuvudet arbetar under möbler och avslöjar smuts och fläckar.
En böjd linje längst ned på skärmen ändrar färg från rött och gult till grönt, beroende på hur smutsig ytan är. En sådan display är numera nästan standard på skaftdammsugare.

Det lilla borsthuvudet (Motorized Mini-Brush) och det långa, smala borsthuvudet (Flexible Combination Tool) kan användas direkt på den handhållna dammsugaren. Det vill säga utan förlängningsrör.
Det lilla borsthuvudet har ett flexibelt yttre plastskydd som kan lutas så att det ligger an mot ytan och hittar den bästa vinkeln att arbeta i. Till exempel när du dammsuger soffkuddar.
Dessa två borsthuvuden är en av de bästa funktionerna hos H15 Mix. Det lilla dammsugarhuvudet klarade av en tygsoffa täckt av kathår. På drygt 10 minuter i turboläge hade H15 Mix samlat upp två nävar katthår.

Det smala borsthuvudet tog enkelt bort damm från sängbordet, ovansidan av tavelramar och smuts som gömde sig under soffkuddarna. Ingen smuts sköts bara runt eller lämnades kvar.
Tyvärr är den handhållna dammsugaren tung att använda och batteriet trycker mot handleden. När man arbetar nedåt vilar dammsugaren mot ytan, vilket avlastar vikten något.

Den tredje delen av H15 Mix är den sladdlösa mattrengöraren (Cordless Carpet Spot Cleaner), som arbetar med 19 000 Pa och har en 1,65 meter lång vattenslang. I mitten finns ett handtag för att lyfta och flytta rengöraren, till exempel om du vill rengöra bilsätena.
I änden finns tankar för rent och använt vatten. I förpackningen ingår ett 250 ml specialrengöringsmedel, vars pris vi inte känner till. Mattrengöraren har ingen automatisk dosering, så du bestämmer själv hur mycket eller lite av det lavendeldoftande medlet du vill tillsätta.
Den har samma batteri och motor, men inte samma borsthuvuden. Det lilla huvudet för mattrengöring har två rader med borst, som glider runt på ytan utan någon synlig effekt på några fläckar. Slangen verkar tunn och trasslade ofta ihop sig under mattrengöringen.
Borsten blev snabbt smutsig och smuts blev kvar även efter att maskinens självrengöringsfunktion aktiverats. Självrengöring är en överdrift. Man måste själv sätta på en liten plastkåpa på borsthuvudet och aktivera frigöringsknappen på handtaget för att fylla på rent vatten från tanken.

Idén är bra i teorin. I verkligheten är den besvärlig och inte särskilt effektiv. Vatten droppar ner längs sidorna, även om locket täcker huvudet, och smutsen fastnade bara i borststråna.
Vi har testat betydligt effektivare mattvättar än Dreames multifunktionella maskin, bland annat Bissell Spotclean Hydrosteam Pro.
Slutsats
Dreame vill göra många saker samtidigt med H15 Mix 7-i-1 Wet and Dry Vacuum. Allt blir inte en succé. Den handhållna dammsugaren gör ett riktigt bra jobb med att ta bort smuts, dammråttor och katthår, medan mattvätten är en besvikelse.
Skaftdammsugaren är utmärkt för uppgiften, men skiljer sig inte nämnvärt från andra vi har testat. Golven dammsögs och moppades med acceptabla resultat.
Vissa delar verkar vara dåligt utformade jämfört med vad vi är vana vid från Dreame. Bland annat den tunna vattenslangen och det otympliga filtret. Appen är inte särskilt användbar, eftersom många menyer med extrafunktioner är svåra att navigera i.
Sammantaget får du med H15 Mix 7-in-1 Wet and Dry Vacuum en utmärkt handdammsugare, en genomsnittlig skaftdammsugare och en ganska hopplös mattvätt.



