TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

IFA 2025: Lenco siktar högre med ny skivspelare

Lenco tar ett steg upp på IFA-mässan och introducerar en direktdriven skivspelare och aktiva högtalare.

Av / 2025-09-04 - 08:04
IFA 2025: Lenco siktar högre med ny skivspelare

Holländska Lenco är mest känt för sina skivspelare i budgetklassen. Men på IFA-mässan, som börjar imorgon, siktar företaget på en något mer välbärgad publik.

Toppmodellen i den nya kollektionen är utan tvekan LBT-515, en direktdriven skivspelare med audiofila ambitioner. Till skillnad från de remdrivna modellerna som dominerar budgetklassen är denna skivspelare utrustad med en kvartsstyrd direktdriven skivtallrik. Och för att understryka att det är allvar levereras den med en Ortofon 2M Blue-pickup.

LBT 515WD 8711902091059 08
LBT-515 är lite mer ambitiös än vad vi har sett från Lenco på länge. (Foto: Lenco)

Skivspelaren, som har träfinish, är också utrustad med pitchkontroll, antiskating, guldpläterade kontakter och en inbyggd RIAA-förstärkare. Och för de som vill ha en helt trådlös lösning finns även inbyggd Bluetooth 5.3. Med ett förväntat pris på 599,99 Euro (cirka 7 000 kronor) är det ett rejält prishopp för Lenco, men fortfarande inom ett prisintervall som många har råd med.

LS 700 front felt mat open specker
LS-700 allt-i-ett-system. (Foto: Lenco)

För de som föredrar en allt-i-ett-lösning presenterar Lenco det kompletta LS-700BK-systemet. Här får man en skivspelare med den populära Ortofon 2M Red-pickupen, ihop med en inbyggd 200-watts förstärkare och två handbyggda högtalare i träkabinett. Systemet har en digital hastighetsdisplay och Bluetooth 5.2. Priset är 749,99 Euro (cirka 8 800 kronor).

Om man är mer för en minimalistisk installation finns nu de kompakta, aktiva högtalarna SPB-240BKGY. Med en inbyggd 80 W (RMS) klass D-förstärkare, DSP-kontroll och en mängd anslutningar (Bluetooth 5.3, optisk, USB och RCA) är de ett system i sig. De kostar 169,99 Euro (cirka 2 000 kronor).

Annons
LS 60BK 8711902090397 06
LS-60 – med inbyggda högtalare(!) (Foto: Lenco)

Lenco har dock inte glömt sina rötter. LS-60BK är en klassisk allt-i-ett-skivspelare med inbyggda högtalare, remdrift och en Audio-Technica AT-3600-pickup. Den kan spela alla tre hastigheter (ja, även 78-varvsskivor!) och har tvåvägs Bluetooth, så att man kan streama från skivspelaren till hörlurar och från telefonen till skivspelarens högtalare. Priset kommer att vara 169,99 euro (cirka 2 000 kronor).

PDR
PDR-034GY. (Foto: Lenco)

Det senaste tillskottet är en liten, bärbar DAB+/FM-radio, PDR-034GY, med Bluetooth 5.3 och ett uppladdningsbart batteri med upp till tio timmars speltid. Priset är 44,99 Euro (cirka 530 kronor).

Alla nya produkter kan ses i Lencos monter på IFA-mässan och förväntas börja säljas under hösten.

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Retro rör-DAC från FiiO

Första integrerade förstärkaren från TAD

Äntligen är de här

Nya premium-pickuper

Streamerflaggskeppet gör något helt nytt

Teac tar bort DAC:en i ny streamer

Stream S3 är seriös svensk hi-fi utan sladdar

Nytt flaggskepp debuterar

Se vad du missade

Skivspelarikon får nytt liv

Sista chansen att skaffa en

McIntosh går till baren