TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

JiYue Robo X redo med blixtsnabb acceleration och AI

Från 0-100 km/h på under 1,9 sekunder!

Av / 2024-11-18 - 17:23
JiYue Robo X redo med blixtsnabb acceleration och AI

På Guangzhou Auto Show 2024 har den kinesiska biltillverkaren JiYue presenterat Robo X – en elektrisk supersportbil som kan accelerera från 0 till 100 km/h på under två sekunder.

Fyra elmotorer och ett avancerat vätskekylsystem driver bilen, som är resultatet av ett joint venture mellan teknikföretaget Baidu och biltillverkaren Geely. Med en vikt på 1 850 kg och en konstruktion bestående av en integrerad kolfiberram och en högpresterande 5052 aluminiumlegering lovar Robo X en räckvidd på över 650 kilometer.

JiYue Robo X
(Foto: JiYue)

JiYue har ett särskilt fokus på AI. Med hjälp av Baidus Apollo-system kommer Robo X att bli den första elektriska superbilen med ett rent kamerabaserat system för självkörande funktioner, enligt elbilsmediet Electrek. Systemet är särskilt utformat för att användas på racerbanor.

För närvarande kan bilen förbeställas mot en deposition på 49 999 yuan (cirka 82 000 kronor). Produktionsstart är planerad till 2027.

JiYue Robo X
(Foto: JiYue)
Annons

Läs också:

Batmobilen från Dark Knight-trilogin: Nu kan du köpa din egen

Tio exemplar av den ikoniska Batmobilen från The Dark Knight tillverkas i samarbete med Warner Bros. För det nätta priset av 35 miljoner kronor.

Läs mer
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

YouTube är nu tillgängligt i Android Auto, men endast för betalande användare

600 km, 7 säten och en wellness-app: Škoda Peaq vill vara en lounge

Det blir ingen Playstation-bil

Škoda Elroq och Enyaq kommer snart att kunna dra husvagnen och ladda elcykeln

Tesla FSD skjuts upp igen – men närmar sig

BMW i3: 900 km och 10 minuters laddning

VW:s nya mini-SUV kan ladda dina elcyklar och stannar automatiskt vid rött ljus

Nu kommer elbilen för den stora familjen

Efter katastrofala resultat: VW:s elbilar får en välbehövlig översyn

Tesla Model Y: Sju säten, men inte för vuxna

Tesla och Apple har löst CarPlay-problemet – nu väntar de på att du ska uppdatera din iPhone

Skodas elbilar får spel och videotjänster