TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Sony FE 35mm f1.4 GM

Användbart 35 mm-objektiv till Sonys fullformatkameror.

Av / 2021-01-14 - 08:50
Sony FE 35mm f1.4 GM

Det ytterst kompakta och prisvärda FE 35 f1.8 kanske är ett bättre köp, men nya FE 35mm f1.4 GM är kanske ännu bättre lämpat för krävande uppgifter.

Det är åtminstone en utmanare till Sonys eget FE Zeiss 35mm f1.4, som fortfarande säljs och som är ett av de bättre vidvinkelobjektiven vi har testat.

Hur som helst har Sony bestämt sig för att fintrimma det nya 35 mm-objektivet så bra det bara går. Det är relativt kompakt och väger drygt 500 gram, men rymmer ändå 14 linselement i 10 grupper och ett par Sony XD-fokusmotorer.

1 PR HIGH RES A Large 1 scaled 1

Två av elementen är asfäriska (XA = Extreme Aspherical) och ett är ett ED-element (Extra-Low Dispersion), med Sonys Nano AR II-beläggning för att dämpa reflektioner och ströljus.

Annons

Objektivet kan fokuseras manuellt om man vill och har en bländarring där man kan stänga av klickljuden om man ska använda det när man filmar video.

2 PR D Mid 27

Närgränsen anges till 27 cm och objektivet har så många som 11 avrundade bländarlameller för att ge mjukare defokus (bokeh).

4 PR Lake Hintersee Sunrise Vignette

Sony-objektivet kostar 19 000 kronor, dubbelt så mycket som FE 35 mm f1.8, och kommer till butikerna nu i januari.

  •     35 mm brännvidd, motsvarande 52,5 mm APS-C
  •     f1,4–f16
  •     76 mm i diameter, 96 mm långt
  •     67 mm filterfattning
  •     524 gram
  •     Motljusskydd
  •     Vädertätat

 

5 PR ILCE 7RM4 UptoFull DSC000591

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Luftfoto med 100 megapixlar

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video

Världspremiär

Mekanisk instantkamera

Sony flörtar med naturfotografer

Unik kamera från Sigma

Avancerat flaggskepp i ett krympt format