Retrohögtalare från Onkyo

Den ser ut som om den är 40 år gammal men D-75NE är sprillans ny. Det är bara utseendet som är retro.

d77ne s1

Nu för tiden är det nog inte många som tänker på Onkyo som högtalarmärke. Deras förstärkare och receivrar är däremot välkända. Men det är faktiskt bara ett par veckor sedan de presenterade en skivspelare i retrodesign, så varför inte ett par högtalare också?

D-77NE är faktiskt en highend-högtalare (5000 dollar) med klassisk japansk högtalardesign. Vi har sett liknande från Yamaha, JVC, Technics och många andra. Fast det var ett par år sedan.

Den 66 cm höga stativhögtalaren är bestyckad med en 30-cm bas med pappersmembran på en 2 cm tjock baffel. Mellanregistret återges av ett 4-cm membran som sitter offset-placerat på fronten och delas vid 3,2 kHz till en 2,5-mm diskant med membran av aluminium och magnesium.

ONKYO-D-77NE

Onkyo berättar att en teknik som kallas Magnetic Distortion Cancellation Technology (MDCT) i delningsfiltret ser till att diskanten sträcker sig ända upp till 50 kHz.

I delningsfiltret sitter tyska WIMA-filmkondensatorer och tre separata spolar för att förhindra flödesläckage.

Vi vet inte om Onkyo tänker exportera D-77NE till Europa och vad i så fall priset blir i svenska kronor.

D_77NE

Läs vidare
Exit mobile version