Kameran i mobilen har kommit långt, särskilt de senaste åren. Nu görs hela filmer med iPhone, och mobilen har för länge sedan blivit världens mest använda kamera. För de allra flesta har mobiltelefonen ersatt kompaktkameran, till och med fotografer som ofta bär runt på en omfattande utrustningsväska tar bilder med sin mobiltelefon.
För när kamerautrustningen ligger kvar hemma har man alltid med sig mobiltelefonen. Då kan man knäppa bilder och filma precis när man vill, utan att behöva släpa på en kamera.
Precis som i fotovärlden är det ofta de dyraste de modellerna som har de bästa kamerorna, och tillverkare som Apple, Google, Oppo och Xiaomi är kända för att tillverka bättre mobilkameror än de flesta andra.
I kampen om vem som har den bästa kameratelefonen har Xiaomi slagit sig ihop med legendariska Leica och gett oss flaggskeppet Xiaomi 15 Ultra. Som är en ganska så häftig telefon, med optik och bildbehandling som utvecklats i samarbete med Leica. 15 Ultra är en vidareutveckling av 14 Ultra, med en extra kamera.
15 Ultra har fyra kameror på baksidan. Huvudkameran känner vi igen från 14 Ultra. Den har en stor 1-tums 50-megapixelbildsensor med en Summilux 23 mm-vidvinkel framför. Ljusstyrkan är så bra som f1,63 och man kan ställa in brännvidden till 23 och 35 mm med digital beskärning.
Periskop-optik
En 70 mm porträtt-tele med 50 Mp och ljusstyrka f1,8 har en mindre 1/2,51-tums sensor och som grädde på moset finns en 200 Mp-sensor på 1/1,24 tum med 100 mm tele. Det är den minsta bildsensorn i 15 Ultra och den är byggd som ett periskop där optiken ligger på insidan av telefonen och har ett prisma i motsatta änden.
200 Mp-sensorn kan zoomas från 100 till 200 mm med digital zoom. Det låter fantastiskt, men vi upptäckte snabbt att den har sina klara nackdelar.
Det finns också en extrem vidvinkel på 14 mm, också med 50 Mp, från en 1/2,75-tums sensor – vilket ger hela 115-graders synvinkel.
Det finns optisk bildstabilisering på huvud-och telekameran, kombinerat med elektronisk bildstabilisering.
Kameran stöder inte Apple ProRes RAW, men spelar in video i 10-bitars Dolby Vision, med HDR i 4K, och 8K-video i 30 fps.
Detta ställer man in i kameramenyn och när man öppnar kamera-appen får man tillgång till en del färdiga bildinställningar som alla är markerade med Leica-loggan. Där kan man bläddra igenom Leica-definierade inställningar som efterliknar inställningarna en Leica-digitalkamera.
Fantastisk skärm
På motsatt sida av kamerorna sitter en nästan sju tum stor AMOLED-skärm med en upplösning på hela 522 ppi. Den är extremt ljusstark med upp till 3 200 nits och knivskarp. Den har knappt några synliga färgstick och skyddas av Xiaomi Shield Glass 2.0, som ska vara mer reptåligt och tåla mer brutala fall.
Glaset över de fyra kameralinserna på baksidan är Cornings Gorilla 7i, som också har en antireflexbehandling på utsidan och insidan.
Själva telefonen är stor och relativt klumpig, och kameramodulen sticker ut en hel del. Den röda ringen har ingen funktion utan finns där bara för att påminna användaren om att man har en telefon med Leica-kameror. Som om någon skulle tvivla på det.
Xiaomi 15 Ultra: Bildkvalitet
Eftersom själva telefonen är ordentligt genomgången i vårt omfattande test av 15 Ultra från i våras kommer jag inte att gå in på användbarhet och andra funktioner, utan i stället visa hur bildkvaliteten från 15 Ultra kan vara häpnadsväckande fantastisk – och en besvikelse på samma gång. Bläddra igenom bilderna och se våra kommentarer.
