Pro-Ject Automat A1

Skivspelaren Pro-Ject Automat A1 startas och stoppas med en enda knapp.

A1 ProJect Automat 2 1140x761 1

A1 ProJect Automat 2 1140x761 1

Nya Pro-Ject Automat A1 blir märkets första helautomatiska skivspelare, men allt handlar inte bara om användarvänlighet. Ljudet är också viktigt.

Audiofiler har alltid sett ner på helautomatiska skivspelare eftersom de föredrar att sköta allting själva. Tonarmar som lyfts och förflyttas av elmotorer och stag är nämligen en källa till brus och annat man vill undvika.

Men i den här skivspelaren sätts all automatik ur spel så fort skivan börjar snurra och armen sänker ner nålen i spåret. Allt kopplas ur och aktiveras inte igen förrän armen passerar slutet av LP-skivan, på så sätt hävdar Pro-Ject att ljudet inte påverkas.

 

Automat A1 är faktiskt Pro-Jects första helautomatiska spelare, som fått automatiken från välrenommerade Dual i Tyskland där de har tillverkat automatiska skivspelare i decennier.

Allt du behöver göra är att lägga på vinylplattan, kolla att hastighetsväljaren är i rätt läge och flytta omkopplaren till Start. Då svänger tonarmen till början av skivan och sänker ner nålen.

Skivspelaren är remdriven och levereras med en Ortofon MM-pickup, en skivtallrik av aluminium och ett par Pro-Ject Connect it E-kablar. Den har ett inbyggt phonosteg – som går att koppla ur med en strömbrytare på baksidan om man redan har en phono-ingång på förstärkaren.

Foto: Pro-Ject

Pro-Ject Automat A1 har en snäll prislapp, 400 euro, och är redan på väg till butikerna.

Foto: Pro-Ject

 

Läs också TEST: Pro-Ject X1 Pro-Ject lyckas fullständigt med en skivspelare som på allvar tar upp kampen med referensen i prisklassen.
Läs vidare
Exit mobile version