NAD tar effektförstärkaren till nya höjder med M33 V2 och M23 V2

NAD uppgraderar Masters Series med M33 V2 och M23 V2

NAD tar ännu ett steg upp på hi-fi-stegen med andra generationen av sina kritikerrosade förstärkare. M33 V2 och M23 V2 erbjuder uppgraderad ljudkvalitet och smartare funktionalitet.

NAD Launches M33 V2 and M23 V2 at Munich High End 17052025 111 scaled 1

Foto: NAD

NAD presenterade nästa generation av sina Masters Series-komponenter på High End-mässan i München. De nya V2-versionerna av streamingförstärkaren M33 och effektförstärkaren M23 är viktiga uppdateringar av NADs toppmodeller.

Båda modellerna är byggda kring den digitala förstärkarteknologin Purifi Eigentakt, men nu i en vidareutvecklad form. NAD arbetar aktivt med psykoakustiska timingproblem längs hela signalvägen. Det handlar om subtila fördröjningar som påverkar hur vi uppfattar ljudets timing – inte bara mätbar distorsion.

NAD-M33-V2
Foto: NAD

NAD M33 V2: Bättre streaming och förstärkarprecision

M33 V2 bygger vidare på sin föregångare och erbjuder flera tekniska uppgraderingar. Den leveras nu med MQA FOQUS och QRONO-teknik, som försöker strama upp ljudbilden genom att minska tidsförskjutningar (time smear). Den nya ESS SABRE ES9039PRO DAC-kretsen finns också på plats, liksom uppgraderade Purifi Eigentakt-förstärkarmoduler.

Föregångaren hade redan mycket bra ljud och precis återgivning, men den nya versionen ska ta det ett steg längre. Genom att fokusera på hur ljud faktiskt hörs av människor.

NAD-Launches-M33-V2 rear
NAD M33 V2 har både obalanserade och balanserade digitala och analoga utgångar, samt HDMI eARC. Subwooferutgången stöder Dirac Live. Foto: NAD

Den integrerade streamingenheten stöder BluOS vilket gör den till en komplett digital hub för din anläggning. Du får HDMI eARC för enkel TV-anslutning, Apple AirPlay 2 för Apple-användare och aptX HD Bluetooth för trådlöst ljud med god kvalitet.

För dig som använder subwoofer är det värt att notera att M33 V2 har förbättrad subwoofer-utgångsnivå och är förberedd för Dirac Live Bass Control. Detta gör det enklare att integrera en subwoofer i ditt system.

Foto: NAD

M23 V2: Precis kraft

Den uppdaterade effektförstärkaren NAD M23 V2 levererar fortfarande 200 W per kanal i 8 ohm, eller upp till 700 W i bryggkopplad monodrift. Den har fått uppdaterade Eigentakt-kretsar och har både balanserade och obalanserade ingångar för god flexibilitet.

En praktisk nyhet är 12V trigger-utgången med tidsfördröjning – användbar för installationer med flera förstärkare. Detta förhindrar strömtoppar när flera enheter slås på samtidigt, vilket skyddar både utrustningen och elnätet i ditt hem.

Läs också TEST: NAD M33 NAD M33 beskrivs som en ”smart-förstärkare” och är inte bara en förbättrad M32. Den är faktiskt förnyad på alla sätt – och bättre på det mesta.

Vid korta urladdningar kan en bryggkopplad M23 V2 ge över 1 300 watt i impedanser ner till 4 ohm. Detta ger god stabilitet och dynamik för de flesta högtalartyper.

Båda modellerna har fått magnetiska fötter som isolerar dem från vibrationer, vilket påstås ge bättre ljud, särskilt i mellanregistret och uppåt.

NAD M23 V2 har både balanserade och obalanserade ingångar. Foto: NAD

Design vi känner igen

Både M33 V2 och M23 V2 har samma typ av aluminiumkabinett som tidigare. Designen är igenkännlig och gör att produkterna passar bra ihop visuellt när de placeras bredvid varandra.

NAD säger att deras mål med Masters Series är att erbjuda bra prestanda till ett rimligt pris. Jämfört med konkurrerande produkter med liknande specifikationer kan både M33 V2 och M23 V2 vara bra high-end-alternativ för entusiaster som är ute efter förstklassigt ljud och ägarglädje, utan att behöva refinansiera huslånet för det.

Eigentakt-teknologi, sade du?

Purifi Eigentakt-teknologin, som finns i båda modellerna, har utvecklats av flera veteraner inom hi-fi-branschen: Bruno Putzeys (känd för Hypex-teknologin och chefsdesigner hos Mola Mola), Lars Risbo och Peter Lyngdorf (utvecklarna av Equibit-teknologin i TacT-förstärkare).

Det som är unikt med Purifi-teknologin är den låga distorsionen och förmågan att driva olika högtalare utan att förstärkarens egenskaper förändras nämnvärt. Traditionellt har klass D-förstärkare haft varierande frekvensrespons beroende på högtalarens impedans, men detta har i stor utsträckning lösts med Eigentakt-teknologin.

Ryktet säger att distorsionsnivån är så låg att Purifi-teamet var tvunget att utveckla nya metoder för att mäta harmonisk distorsion och brus, eftersom nivån var lägre än brusgolvet i vanlig mätutrustning.

Foto: NAD

NAD M33 V2 och M23 V2: Pris och tillgänglighet

NAD M33 V2 och M23 V2 kommer att finnas tillgängliga från och med den 11 augusti 2025. Priserna är 6 499 Euro för M33 V2 och 4 499 Euro för M23 V2. Lokala priser kommer senare.

Mer info: nadelectronics.com

Läs vidare
Exit mobile version