Se Alexander Skarsgård i rollen som James Bond i Polestar 5

Polestar slår på stora trumman när de lanserar trailern för sin nya elektriska Grand Tourer, Polestar 5 – med ingen mindre än Alexander Skarsgård i huvudrollen.

Polestar 5 walkaround

Den svenska Hollywoodstjärnan, känd från serier som Succession, Big Little Lies och den kommande Murderbot, spelar huvudrollen i en filmisk presentation av Polestars nya flaggskepp, Polestar 5. Filmen är producerad av Polestars eget kreativa team och kunde lätt ha varit öppningsscenen i en Bond-film – med Skarsgård bakom ratten som hemlig agent i en elektrisk GT-bil.

I Polestar-filmen ersätts dock utrustningsspecialisten Q av en yngre version som heter P – Pierce, som presenterar bilens tekniska funktioner.

Polestar 5 bygger på Precept-konceptet från 2020 och visar hur design, teknik och hållbarhet kan gå hand i hand. Under den eleganta karossen döljer sig Polestars egen Performance Architecture (PPA) – en limmad aluminiumplattform med hög vridstyvhet och lägre vikt än stål.

Prestandan är minst sagt brutal: upp till 650 kW (884 hk), 1 015 Nm vridmoment i den mest kraftfulla versionen, med en angiven acceleration från 0 till 100 km/h på 3,2 sekunder. Kraften kommer från två elmotorer, där bakaxelmotorn är utvecklad internt av Polestar. Den 800-volts elektriska arkitekturen säkerställer blixtsnabb laddning och hög effektivitet.

Läs också Nyhet: Polestar 5: Elektrisk Grand Tourer med superkrafter Polestars nya performance-flaggskepp kombinerar skandinavisk design med extrem prestanda. Välj mellan 884 hästkrafter eller 670 km räckvidd.

Surroundljud från Bowers & Wilkins

För den som är intresserad av ljud i bilar är det intressant att veta att Polestar 5 kommer att ha ett omfattande 3D-surroundljudsystem från Bowers & Wilkins. Totalt 21 högtalare är strategiskt placerade runt om i kupén och drivs av en 1 680-watts förstärkare. En tio tums subwoofer sörjer för djupbasen.

Vi har redan goda erfarenheter av ett liknande B&W-system i Polestar 3 – som förstås stöder Dolby Atmos. Om Polestar 5 bygger vidare på dessa erfarenheter bådar det gott för ljudet – som vi ser fram emot att testa närmare.

Men Polestar 5 handlar inte bara om kraft och ljud – hållbarhet är också centralt, hävdas det. Hela 83 procent av aluminiumet kommer från smältverk som drivs med förnybar energi, och interiören består av naturfiberkomposit från det schweiziska företaget Bcomp, vilket avsevärt minskar både vikten och plastanvändningen.

”Fantastiskt. Morgondagen är inte över än”, säger Skarsgårds karaktär i filmen – som du kan se här:

Fun fact: Fel Skarsgård!

Många tror att Alexander Skarsgård spelade i både Dune och It – men det är faktiskt hans bror, Bill Skarsgård, som medverkar i dessa filmer. Alexander är den karismatiska viking- och miljardärstypen (The Northman, Succession), medan Bill är clownen Pennywise i It och Feyd-Rautha i Dune: Part Two. Båda är för övrigt söner till den svenska Hollywoodlegenden Stellan Skarsgård. En familj som verkligen täcker hela filmvärlden.

Läs också TEST: Bowers & Wilkins 3D Surround Sound for Polestar 3 Med Dolby Atmos förvandlas Polestar 3 till en konsertsal på hjul.

Läs också Recension: Big Little Lies, säsong 2 De starka kvinnorna i rikemansstaden Monterey få tar konsekvenserna av förra säsongens brutala gärningar.
Läs vidare
Exit mobile version