Pro-Ject Perspective Final Edition skivspelare

Få ditt eget namn på en av de sista.

Pro Ject Perspective Final Edition2

Foto: Pro-Ject

Med undantag för Michell Gyrodeck har transparenta skivspelare varit få och långt mellan. Pro-Ject är kanske de enda som har hållit på en längre tid med några modeller i transparent akryl.

Som den här, Pro-Ject Perspective, som har varit i produktion under ett antal år. Men nu är det slut.

De kommer nu att göra 400 stycken, som de kallar Perspective Final Edition.

Pro Ject Perspective Final Edition 8
Foto: Pro-Ject

Spelaren är byggd som en 6.9 Perspective från 90-talet. Med en akrylplint som bas för en remdriven tallrik, som vilar på tre justerbara fötter, med motorn placerad på motsatt sida av armens bas.

Armen har ett 230 mm armrör i kolfiber, med höjdjustering, och en Ortofon 2M Bronze MM-pickup monterad.

Tallriken är tillverkad av aluminium med Pro-Jects TPE-dämpning, där stålaxeln roterar i ett mässingslager.

Pro Ject Perspective Final Edition4
Foto: Pro-Ject

Spelaren levereras också med ett dammlock, ett personligt certifikat och, om man vill, kan man beställa en numrerad skylt med sitt eget namn på.

De 400 exemplaren kan beställas nu, priset är angivet till 1 400 euro.

Läs också TEST: Pro-Ject The Classic Evo Pro-Ject har uppgraderat retrospelaren The Classic och gjort ett av de bästa köpen i klassen.

Fakta

Hastighet: 33, 45 (elektronisk hastighetsändring)

Drivprincip: Remdrift med elektronisk varvtalsreglering

Skiva: 300 mm tallrik i gjuten aluminium med TPE

Tallrikslager: Högprecisionsaxel i rostfritt stål med bronsinfodring

Wow och flutter: 33: +/-0,12%; 45: +/-0,11%

Hastighet drift: 33: +/-0,25%; 45: +/-0,23%

Signal-brus-förhållande: 70 dB

Tonarm: 9″ tonarm i ett stycke av kolfiber

Effektiv armlängd: 230 mm

Överhäng: 18 mm

Medföljande tillbehör: 15V DC / 0,8A nätaggregat, dammskydd, 7″ singeladapter

Strömförbrukning: 5W / 0,3W i viloläge

Dimensioner: 462 x 175 x 360 mm (BxHxD) 432 x 415 x 455 mm med dammskyddet öppet

Vikt: 8 kg netto

Läs vidare
Exit mobile version