Audio-Technica AT-ART1000X MC-pickup

Har en unik nålupphängning.

AT ART1000X desktop 03.jpg

Foto: Audio-Technica

Ärligt talat trodde vi inte att Audio-Technica kunde förbättra AT-ART1000, men det ser ut som om vi hade fel. Audio-Technica AT-ART1000X är en uppgraderad version med en helt ny lösning för nålupphängningen.

Moving Coil-pickupen är i princip densamma som sin föregångare från 2016, och har samma typ av spole med 20 µm tunna PCOCC-koppartrådar (Pure Copper by Ohno Continuous Casting).

Läs också test: Audio-Technica AT-ART1000 Konstruktionen är unik och ljudet tillhör referensklassen, men man måste veta vad man håller på med.

En 0,26 mm tunn nålarm av boron är fortfarande monterad på en titanbas, som i sin tur sitter i ett aluminiumhölje, men i 1000X är de två spolarna placerade rakt ovanför nålarmens ände. Där stiftet sitter.

Foto: Audio-Technica

Enligt Audio-Technica ska detta resultera i ännu bättre detaljåtergivning med finare fokus och större transientrespons. Spolarna och magneterna är belagda för att förhindra korrosion och öka pickupens livslängd.

Pickupen är handbyggd i Japan och har en spänning på 0,22 mV och en rekommenderad belastningsimpedans på ≥ 30 Ohm.

Vikten är angiven till 11 gram, och pickupen levereras med gängade skruvhål, mässingsskruvar, borste och skruvmejsel, allt förpackat i en trälåda.

Priset är angivet till 5 500 Euro.

Läs vidare
Exit mobile version