Wood’s AC Cortina 12K AirSwitch (WAC1205G)

Frisk luft dygnet runt

Woods mobila luftkonditionering har blivit lättare och tystare. AirSwitch-funktionen är en stor fördel, men enheten kräver tålamod och fingerfärdighet.

AC woods airswitch top

(Foto: Wood’s)

Svenska Wood’s har tidigare imponerat på oss med sin enkla design, effektiva kylning och låga ljudnivå. Senast vi hade en Cortina-modell på redaktionen var 2024. Då var det Cortina Silent 12K Smart Home. Modellen med app fick en särskild rekommendation och ett bra betyg på fem.

Den här gången testar vi en ”dummare” version utan app och röststyrning. Däremot har Wood’s nya Cortina 12K fått en tyst funktion som kallas AirSwitch.

I praktiken använder funktionen luft utifrån för att kyla som komplement till kompressorn. Det ger både fördelar och nackdelar. Funktionen var helt oumbärlig under testet för att inte svettas ihjäl på natten.

Wood’s Cortina AirSwitch kräver två slangar, och de tar plats. Däremot är apparaten hög och smal och kräver inte så mycket plats i sig. (Foto: Natasja Broström)

Nackdelen är att AirSwitch behöver två böjliga slangar. Den ena måste dessutom packas i en isolerande påse och ha en sensor som sticker ut genom fönstret. Sensorn är böjbar och liknar mest av allt ett kritvitt insektsben.

Om luftkonditioneringen är värd den omständliga installationen tittar vi närmare på i detta test.

Installation

Woods AC Cortina 12K AirSwitch är en stor apparat. Jämfört med Cortina Smart Home har vikten gått från 33,4 kilo till 31 kilo. AirSwitch tar dock fyra centimeter mer i djup.

Lägre vikt gör inte uppackning och installation enklare. Lådans sidor är inte fästa vid botten, som AirSwitch står på. Det är därför den levererades med en pall under. Botten är lös i förhållande till lådan.

Läs också TEST: Wood’s Cortina Silent 12K Smart Home Det blir inte bara svalt och skönt utan allt kan skötas på distans från mobilen.

I praktiken måste du lyfta upp lådan. Enheten står kvar på botten, men allt skyddande emballage (av kartong) runt enheten lossnar och faller åt sidorna.

Testets mest krävande luftkonditionering när det gäller installation och förberedelse. Den vita påsen ska isolera den ena slangen. Tätningen till fönstret ligger till vänster. (Foto: Natasja Broström)

Hjulen är monterade i förväg. Lyckligtvis. Att vända enheten på sidan för att sätta på hjulen skulle vara ganska jobbigt. Enheten väger och är ganska hal och otymplig trots två handtag på sidorna.

Det är för övrigt inte heller en bra idé att lägga AirSwitch på sidan. Enheten måste stå upprätt i minst ett dygn innan du kan använda den första gången. Under väntetiden sjunker kylmediet till ro efter transporten. Lite som med ett kylskåp.

Wood’s kallar Cortina 12K AirSwitch för mobil. Det är en sanning med modifikation. Jag lyckades visserligen släpa den över trägolv och dörrtrösklar in i sovrummet. Men hjulen låste sig flera gånger och jag var tvungen att lyfta/dra apparaten mer än att köra den.

Hjulen lämnade svarta streck (som dock var lätta att ta bort med en fuktig trasa) på grund av trycket från dess tyngd. Hjulen verkar underdimensionerade i förhållande till anläggningens vikt och storlek.

Placering av de två kardborrbanden runt fönsterkarmen. Uppgiften kräver en säker hand – och tålamod. (Foto: Natasja Broström)

Cortina 12K AirSwitch kräver utrymme, både bakom (minst 50 centimeters fritt utrymme) och runt apparaten. De flexibla slangarna tar plats och är svåra att montera när det finns två att ta hänsyn till.

Wood’s gav oss en tätning, eftersom beslaget med hål för slangarna är utformat för amerikanska och asiatiska fönster. Där skjuts fönster åt sidan eller uppåt.

Jag klistrade tätningen runt fönsterkarmen, monterade de två slangarna med skruvar i fästet och kilade fast det i fönsterspringan. Mitt fönster är ett vippfönster.

De olika filtren är lätta att ta loss och sätta tillbaka. De två slangarna är olika stora, men manualen visar hur de ska monteras. (Foto: Natasja Broström)

Efter installationen svor jag att inte flytta anordningen till andra delar av lägenheten, utan lät den stå kvar i sovrummet under testperioden. Det kom jag inte att ångra.

Användning

Cortina 12K AirSwitch styrs med fjärrkontrollen eller på den tryckkänsliga skärmen på ovansidan. Det finns även en modell med Wi-Fi. Men Wood’s kan ännu inte uppge när den kommer ut på den nordiska marknaden.

Fjärrkontrollen har ingen bakgrundsbelysning, vilket gör det svårt att använda den på natten. I stället lät jag fingrarna avgöra vilken knapp jag hittat. Knapparna har märkbart olika avlånga, runda och fyrkantiga former.

Wood’s Cortina AirSwitch är den enda av testdeltagarna som måste ha två slangar monterade. Installationen kräver minst 1–2 m2 utrymme. (Foto: Natasja Broström)

Lyckligtvis avger AirSwitch ett behagligt pling-ljud när enheten får en instruktion. Till exempel när du byter läge, fläktens styrka eller vill sänka eller höja temperaturen.

Wood’s AirSwitch reagerar snabbt. Till skillnad från Wilfa Chill 12 Connected behöver du inte vänta i flera sekunder och därmed tvivla på om enheten har känt av ditt tryck.

Läs också Grupptest: 4 smarta fläktar Stillastående varm luft inomhus gör en trött och irriterad, men det finns enkel svalka med fiffiga finesser att tillgå.

AirSwitch kyler, avfuktar eller ventilerar luften. Dessutom finns det två AirSwitch-lägen. Det mesta påminner om det vi testade med föregående modell av Cortina. Det nya är alltså AirSwitch.

Kylning och AirSwitch

Med AirSwitch hämtas luft utifrån via slangen med sensorn. I automatiskt läge växlar enheten mellan AirSwitch och kompressorn. Om utomhustemperaturen blir för hög för att AirSwitch ska kunna kyla inomhus till önskad temperatur, tar kompressorn över.

Det separata HEPA-filtret måste installeras manuellt, men det var helt problemfritt. (Foto: Natasja Broström)

Jag satsade på att låta AirSwitch arbeta själv på natten. Enhetens display och min väderapp (YR) visade att utetemperaturen i början av testperioden (maj) vanligtvis låg på 13 grader. Tillräckligt för att kyla med AirSwitch.

Efter en av de första nätterna kände jag en sur lukt när jag öppnade sovrumsdörren på morgonen. Först trodde jag att något hade blivit dåligt i köket. Snart insåg jag att luften i sovrummet hade bytts ut under natten.

Fjärrkontrollen har ett eget fack på sidan av enheten. Det är inte helt enkelt att få upp och ner fjärrkontrollen, eftersom öppningen är för smal. (Foto: Natasja Broström)

Kort sagt: Frisk luft i sovrummet tack vare AirSwitch-funktionen. Sur, instängd luft i resten av bostaden (tills jag vädrade och skapade korsdrag).

Displayen visar också utetemperaturen, vilket är smart eftersom AirSwitch-funktionen beror på hur varmt eller svalt det är ute. (Foto: Natasja Broström)

I början av juni steg temperaturen i sovrummet. Enligt min analoga termometer till cirka 22 grader. Ibland omänskliga 25 grader även efter solnedgången. Jag ville helst ha 20 grader, men här räckte inte AirSwitch längre. Under de ljumma kvällarna och nätterna (både ute och inne) fick kompressorn träda in.

Läs vidare
Exit mobile version