Venue är knappast en av de snyggaste apparaterna. Trots all plast och den enkla filten över högtalarna så känns den ändå rejäl och förtroendeingivande. Förutom Bluetooth-anslutningen är Venue LT en av de första dockningsstationerna som har Apples nya Lightning-kontakt, vilket innebär att den fungerar med iPhone 5 samt senaste iPad och iPod Touch. Ett lätt tryck på JBL-loggan så glider den gömda dockningsanslutningen ut på ett snyggt sätt. På baksidan finns Aux-ingång, men trots att den är dyrare saknar LT-versionen märkligt nog videoutgångarna som den vanliga versionen har.
På ovansidan finns omkopplare för ljudkälla samt en knapp för basförstärkning och en för filmljud som ger ett bredare lyssningsfält. Tyvärr finns ingen fjärrkontroll, så lyssnar man från Aux-ingången måste man använda volymknapparna på ovansidan. Via Bluetooth styr man så klart från sin bärbara apparat och har man en Apple-produkt kan man ladda ner appen JBL MusicFlow för att välja musik.
Tack vare att OnBeat Venue är relativt stor får det plats med två diskanter och två baselement som får hjälp av två basportar på baksidan. Mycket riktigt så har Venue mer basresurser än de flesta andra apparater i testet, vilket gör den lyckad för festen. Dessutom kan man vrida på rejält med volym, upp till en nivå när det börjar låta illa, men så högt lyssnar man sällan. Upp till dess spelar den dock både balanserat och dynamiskt vilket ger ett mycket trevligt och medryckande intryck för många musikstilar.
Slutsats
Onbeat Venue LT är en rejäl apparat som också levererar ett rejält ljud. Det är först när grannarna börjar banka i väggen som ljudet bryter upp, så till vardags räcker det gott och väl. Dessutom låter det riktigt bra med de flesta musikgenrer. Som en bonus finns en gömd dockningskontakt för Apples nya Lightning-kontakt när man inte vill köra trådlöst. Det enda smolket i bägaren är att man inte får med någon fjärrkontroll för de tillfällen när man kopplar in ljudkällan med sladd.