Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
L&B:s Julkalender: Lucka 07Delta

Nyhet

Panasonics TV-apparater får Apple TV+

Nu kommer Apples streamingtjänst till Panasonics TV-modeller.

Skrivet av / 2021-12-07 - 13:28
Panasonics TV-apparater får Apple TV+

Har du en Panasonic-TV från 2017 eller senare? Då kan du börja titta på Apple TV+! Apples streamingtjänst rullas ut till TV-modeller från 2017 och framåt, berättar Panasonic Nordic i ett meddelande till Ljud & Bild.

Läs också Häftigare ljud från Panasonic och Disney+ Panasonic har uppdaterat sin Disney-app med det populära Atmos-formatet.

Apple TV+ på Panasonic-TV

Panasonics TV-apparater är kända för bra bildkvalitet och bra användbarhet, men My Home Screen-användargränssnittet har haltat lite när det gäller populära streamingtjänster – speciellt jämfört med konkurrerande system som Samungs Tizen, LG:s WebOS och inte minst Android TV.

Panasonic tycks dock har tagit bristen på allvar: den efterlängtade Disney+-appen lanserades för en tid sedan och nu är det alltså Apple TV+:s tur. Vem vet, vi kanske kan förvänta oss HBO Max någon gång i framtiden?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
<
>
Vi hittade Apple TV+ under Applikationer på en Panasonic 48JZ1000 OLED-TV. (Foto: Audun Hage)

 

Om du har en Panasonic-TV av modern årgång hittar du Apple TV-loggan under tillgängliga appar som går att ladda ner. Modeller som stöds inkluderar serierna EZ, EX, FZ, FX, GZ, GX, HZ, HX, JZ, och JX.

Audun Hage
(f. 1981): Redaktionschef. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Som redaktionschef håller han ett öga på allt som journalisterna skriver. Han ansvarar också för Ljud & Bilds TV-tester.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

CES 2024: LG vinner hela 33 innovationspriser

Hisense höjer ribban med ny flaggskepps-TV

Ny 98" Samsung-TV redo för Sverige

TIME: LG:s trådlösa OLED kan förändra våra liv

Avancerad nanoteknik som förbättrade TV-bilden får Nobelpris

Nu är den här

Från pytteliten till kolossal: TCL MQLED80

Snart i butik: Hisense 100" U7KQ

Kan en trådlös OLED-TV vara värd så här mycket pengar?

Mer sofistikerad konst till The Frame

Här är höstens nya TV-modeller från Philips

Ny Playstation-app för Android TV

0
Ljud & Bild
Rulla till toppen