TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

4K-spelare från Sony

Av / 2013-04-09 - 08:57
4K-spelare från Sony

TV-apparater med Ultra-HD och 4K-upplösning är det stora samtalsämnet på TV-fronten i år. Nu verkar det faktiskt som om det kommer videomaterial att titta på också.

Sony har precis lanserat FMP-X1, en mediespelare som hanterar videofiler med Ultra-HD-upplösning (3840 x 2160 bildpunkter) och överför dem till en kompatibel skärm via HDMI.

Spelaren är hårddisk-/nätverksbaserad och laddar ner filmerna till en inbyggd hårddisk av ännu så länge okänd storlek. Den är laddad med ett gäng förinstallerade titlar  som inte är mycket att hurra för (Bad Teacher, Battle: Los Angeles, Bron över floden Kwai, The Karate Kid (2010), Salt, Taxi Driver, That’s My Boy, The Amazing Spider-Man, The Other Guys och Total Recall) men som ändå är ett steg i rätt riktning.

Det egentliga syftet med FMP-X1 är förmodligen att bana väg för Sonys nya 4K-nedladdningstjänst som kommer i höst. Från den går det att köpa och ladda ner 4K-filmer via nätet och enligt planerna ska det finnas ett stort urval av filmer i såväl Ultra-HD som vanlig HD från Sony Pictures och andra filmbolag.

Sony är dock sparsamma med specifikationer till spelaren. Helst vill ju naturligtvis veta om den har något extra i form av tekniska prestanda och bildkvalitet jämfört med den kommande spelkonsolen PlayStation 4, som enligt ryktena också kommer att få tillgång till nedladdningstjänsten.

Annons

Priset vet vi däremot lite om: FMP-X1 ska kosta 699 dollar på den amerikanska marknaden.

Sony passar också på att bekräfta att deras två nya och billigare 4K-TV-apparater XBR-55X900A och XBR-65X900A börjar säljas i Sverige i sommar. Det ser vi fram emot!

Sony.se

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Vårlansering av Samsung-TV

LG lanserar ny OLED-teknologi

Nu kan du göra ett TV-fynd

TCL skördar designpriser

Denna TV kan rullas dit du vill

Samsung The Terrace: Tål ännu sämre väder

Ny kinesisk HDMI-konkurrent

Här är Sonys nya TV-apparater för 2025

Samsung TV på museum?

Banbrytande OLED-TV från Samsung

TCL: Glöm OLED och satsa på MiniLED i stort format istället

Äger du en Samsung TV? Här är dagens glada nyheter