TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Vattensängen kommer tillbaka

Ryktena om vattensängens död är betydligt överdrivna …

Vattensängen kommer tillbaka

Ja, du läste rätt. Vattensängen, som gjorde hela Sverige sjösjukt på 80-talet, är på väg tillbaka. Åtminstone om danska Akva Waterbeds får som de vill.

Jag var inte säker, så jag var tvungen att kolla om det verkligen finns någon som fortfarande säljer vattensängar. Och visst, både Crystal Bad i Göteborg och Svensk vattensängservice säljer vattensängar från Akva.

Frågan är då bara varför vi ödslar plats åt att skriva om vattensängar här på vår sida? Jo, för att man numera kan köpa vattensängar med inbyggt ljud!

Konceptet Akva Sound utlovar fantastiska upplevelser eftersom det ”utnyttjar vattnets egenskaper för att ge en unik stimulans av alla sinnen”.

Hemligen sägs vara vattens förmåga att överföra både ljud och vibrationer, och i en vattensäng från Akva Waterbeds får man bra komfort förenat med unika sinnesupplevelser.

Annons

En kvalitetsvibrator har i det här fallet ingenting med vuxenleksaker att göra, utan är en vibrerande enhet som sitter ihop med vattensängens bottenplatta via ett gummimembran som överför svängningar in i madrassen. Intensiteten och frekvensen går att ställa in efter användarens önskemål, oberoende av ljudnivån.

”Den stabila frekvensnivån gör att till och med lugn musik som knappt innehåller bas får en precis överföring till låten, oberoende av låtens dämpning, så att du kan njuta av dina favoritlåtar samtidigt som kroppen njuter av anläggningens vibrator”, står det i ett pressmeddelande.

Det utlovas också att ”bild, ljud och känsla garanterar ett samspel i en flerdimensionell upplevelse som placerar dig mitt i filmens handling eller ger dig en känsla av att ha en privatkonsert i sovrummet.”

Akva Sound-systemet förstärkare går att koppla till vanlig hifi-utrustning och TV-apparater med ljudutgång, och har du väl hittat en inställning du gillar så aktiveras Akva Sound-systemets tillsammans med musikanläggningen eller blu-ray-spelaren när de sätts på.

Till och med PlayStation-spel utlovas en extra dimension genom att ”sängen skakar som om man sitter i spelets racerbil när den kör av banan”.

Allt detta går att få för lite drygt 15 000 kronor – och lite sjösjuka. Priset på själva vattensängen tillkommer också.

Akva.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Styr din iPhone med tanken

Ja det finns vatten på månen!

ChatGPT ska bli ärligare

Få svårt material översatt till en podd

Amazon utmanar Starlink

Jättekoloss fotograferar natthimlen med 3 200 megapixlar!

Idag är det YouTubes födelsedag - hurra!

Gemini kan nu skapa video på din mobil

Fullständig förvirring om tullar på teknologi

Claude AI utmanar konkurrenterna med webbsökning

Mer naturliga samtal med ChatGPT

Det kan du göra själv! - säger AI:n