Det amerikanska företaget Suno erbjuder sig att göra för musik vad Veo gör för video och ChatGPT gör för fysikrapporter: Använda artificiell intelligens för att skapa nytt innehåll gratis. Allt du behöver göra är att beskriva din idé i en prompt, så sköter maskinen resten. Gratis och enkelt. Och resultatet är något som till förväxling liknar en låt.
Men Suno har hittat sin inspiration lite för lätt, enligt bland annat organisationen Koda, som förvaltar upphovsrätten för danska musiker och sångare.
Koda stämmer därför nu Suno för stöld av danska artisters musik. Detta inkluderar bland annat Barbie Girl av Aqua, A Beautiful Life av Christopher, Final Song av Mø, Sleeping My Day Away av D-A-D, Move Your Feet av Junior Senior och Sunshine Reggae av Laid Back.
Vi har alltså att göra med några av de mest kända låtarna av några av de största musikerna. Och i samtliga fall har Koda konkreta bevis för att upphovsrätten till de enskilda verken har kränkts. Det är första gången som en dansk rättighetsorganisation väcker talan mot en AI-tjänst.
Med bara några få klick och enkla uppmaningar kan den amerikanska AI-musiktjänsten Suno generera fullständiga musikspår som låter som den musik som de flesta av oss redan känner till. Men detta är bara möjligt eftersom Suno medvetet har utnyttjat och kopierat danska artisters låtar utan tillstånd eller betalning.
Detta är åsikten hos rättighetsorganisationen Koda, som på uppdrag av sina medlemmar har väckt talan mot det amerikanska teknikföretaget för upphovsrättsintrång.
I stämningsansökan lägger Koda fram konkreta bevis för att Suno har stulit låtarna i fråga. Ingen av låtskrivarna bakom låtarna i fråga har tillfrågats om tillstånd eller fått betalning från det amerikanska teknikföretaget.
Historiens största musikstöld
Enligt Kodas direktör, Gorm Arildsen, belyser stämningen en grundläggande konflikt mellan hur AI missbrukas av ett antal tjänster och respekten för artisters upphovsrätt.
”Artificiell intelligens har stor potential och kan fungera som ett inspirerande och kreativt verktyg. Men i det här fallet har ett amerikanskt teknikföretag medvetet stulit danskt musikarv och använder det nu för att bygga upp sin egen konkurrerande verksamhet. Det här är inte innovation – det är den största musikstölden i historien. Och det är ett hot mot ekonomin i den danska musikbranschen och vår gemensamma kultur”, säger Gorm Arildsen.
Behov av politiska åtgärder
I en ny rapport, som Koda har tagit fram i samarbete med branschorganisationen IFPI Danmark, uppskattas att AI-genererad musik, såsom den som produceras av Suno, inom några år kommer att äta upp stora delar av den ekonomi som gör det möjligt att skapa ny dansk musik. Om den nuvarande utvecklingen inom AI fortsätter kommer dansk musik att drabbas av en historisk intäktsförlust på 28 procent år 2030.
Därför kan problemet inte lösas enbart genom rättsliga åtgärder. Politiska åtgärder behövs. Detta betonar Kodas juridiska och politiska direktör, Nicky Trebbien.
”Det är helt oacceptabelt att det är nödvändigt att vidta rättsliga åtgärder för att få Suno och liknande AI-tjänster att betala för den musik de använder. Om vi vill fortsätta att ha många talangfulla artister som skapar ny dansk musik i framtiden måste vi skydda vår musikscen och inte överlåta det åt cyniska teknikföretag och deras algoritmer att forma och berätta vår historia”, säger Nicky Trebbien. Han anser att vägen framåt är politiska åtgärder för att säkerställa korrekta och ansvarsfulla ramar och rättvis ersättning för artister.
Som svar på Kodas anklagelser mot Suno har partiet SF uppmanat den danska kulturministern Jakob Engel-Schmidt att ta initiativ för att förbättra danska musikers rättigheter.
Det är vårt blod, svett och tårar
Jesper Binzer, frontman i D-A-D och en av låtskrivarna bakom låten Sleeping My Day Away, håller med om att det som händer är skrämmande.
”Vi ska inte vara rädda för ny teknik, men i det här fallet har Suno direkt tagit låtar som tillhör andra och kastat in dem i sin maskin. I vårt fall Sleeping My Day Away. Det är galet. Det är vår talang som finns i maskinerna. Det är helt enkelt vår talang som Suno har tagit. Det är blod, svett och tårar”, säger Jesper Binzer.
I förra årets investeringsrunda värderades Suno till 500 miljoner dollar – över 5 miljarder kronor. Suno söker för närvarande ytterligare investeringar och förväntas värderas till 2 miljarder dollar, motsvarande 20 miljarder kronor. Enligt Koda bygger denna verksamhet på olaglig användning av upphovsrättsskyddad musik.
Lyssna på Kodas exempel på originalversioner och Sunos versioner här.
