Surround från Bang & Olufsen i Mercedes-Benz SL

Funderar du på att köpa en Merca lagom till vårsolen bryter fram? Då kan du lägga till en extra slant och köpa en ljudanläggning från B&O.

120413 Bang Olufsen Mercedes Benz SL

B&O och Mercedes har snickrat ihop en ganska så grym stereo till SL-tvåsitsaren. Sammanlagt 12 högtalare ska ge ett riktigt rysarljud i full surround. Leta efter ”BeoSound AMG SL Surround Sound System” när du prickar av extrautrustning och lägger din beställning.

Högtalarna är läckert integrerade i dörrar, instrumentpanel och bakom de djupa sätena. De drivs av sammanlagt 900 watt från ICEpower-förstärkare med DSP.

Diskanterna framför föraren och passageraren är LED-belysta ALT-element (Acoustic Lens Technology) med små linser över membranen för att ljudet ska spridas jämnt i hela kupén.

Anläggningen har något som kallas Vehicle Noise Compensation (VNC), som anpassar ljudet efter väg- och vindsuset, och naturligtvis motorvrålet från V6:an i SL350, V8:an i SL500 eller mullret från de 630 hästkrafterna i SL 65 AMG.

Fakta

• 2 x 19 mm diskanter – ALT-diskanter med LED-ljus (front)

• 2 x 25 mm diskanter (främre center, bakre center)

• 2 x 100 mm mellanregister (främre center, bakre center)

• 2 x 100 mm mellanregister (dörrar)

• 2 x 100 mm mellanregister (sidor)

• 2 x 220 mm subbasar (front)

• 900-watts effekt med 1 % förvrängning, 8-kanalig DSP-processning, 4-kanalig ICEpower-förstärkare

Läs vidare
Exit mobile version