Roomba Max 705 är galet stark enligt iRobot

Den nya robotdammsugaren lovas ha 180 gånger starkare sugkraft.

Roomba top

Foto: iRobot

Det klassiska märket inom robotdammsugare ligger risigt till om de inte lanserar storsäljande modeller. Kanske kan Roomba Max 705 Vac-robot + AutoEmpty vara räddningen?

Läs också Nyhet: iRobot Roomba combo 10 Max + Autowash Dockningsstationen rengör inte bara robotdammsugaren, utan även sig själv

Företaget utlovar att den nya dammsugaren ska vara perfekt för familjer med husdjur. Detta då den har gummiborstar med antitrassel-teknik, samt sidoborstar för att plocka upp smuts i hörn och längs lister.

Däremot är vi lite skeptiska till att den utlovas ha 180(!) gånger starkare sugkraft, om än bara vid punktrengöring med fulladdat batteri. Det får oss snarare att undra hur dålig sugkraft föregångaren hade. Vi är också lite frågande till att den sägs ha ”nästintill självgående städning”. Det betyder väl att man måste hjälpa till?

Roomba Max 705 Vac AutoEmpty Black Photo Studio Hero Phone 4000x4000
Foto: iRobot

Att den klarar att navigera med LiDAR-teknik och AI-kameror känns dock rimligt. Som vanligt gillar vi också att den åker och tömmer sig i basstationen. Vi ska kunna lagra smuts och damm i upp till 75 dagar, säger iRobot.

Tillverkaren lovar också att vi senare i år ska kunna styra roboten från Apple Home-appen, samt att den blir kompatibel med Matter-standarden.

Pris och tillgänglighet

iRobot Roomba Max 705 finns tillgänglig nu för 8 399 kronor.

Läs vidare
Exit mobile version