Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
L&B:s Julkalender: Lucka 11Delta

Sigur Rós konsert från 1999 kan strömmas i kväll

Konserten från Det islandske operahuset, i samband med albumet Ágætis Byrjun, går att strömma i sin helhet klockan 23:00 i kväll.

Skrivet av / 2015-06-12 - 15:38
Sigur Rós konsert från 1999 kan strömmas i kväll

Sigur Rós firar i år 16-årsdagen för sitt legendariska andra album, Ágætis Byrjun, som innebar deras genombrott.

I kväll, fredag 12 juni klockan 23:00 svensk tid kan du strömma hela konserten från bandets hemsida: agaetis.sigur-ros.co.uk. Du måste registrera dig först, så logga på i god tid.

Konserten varar 1 timme och 40 minuter och visas bara en enda gång. Både datum och klockslag är samma som när konserten framfördes på riktigt 1999.

Den 11 låtar långa konserten innehåller ungefär hälften av albumen Ágætis Byrjun og debutalbumet från 1997, Von. Här ser vi bandet vid vändpunkten i karriären, ett par månader för det internationella genombrottet med första singeln från albumet, Svefn-g-englar.

Av en ren tillfällighet var detta också den sista konserten med den ursprungliga trummisen Ágúst Ævar Gunnarsson.

Konserten har nyligen mixats om av Kjartan Sveinsson på Sundlaugin Studio och ingår i en exklusiv LP-version av Ágætis Byrjun som släpps senare i år.

Se konserten live på agaetis.sigur-ros.co.uk

Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Spotify-appen förnyad

The Boss kommer tillbaka!

U2 intog Vegas med stor framgång

Väcker Elvis till liv

Vill skanna din hjärna med Atmos-ljud

The Sphere: Världens största LED-display - mitt i Las Vegas

The Boss är i Sverige nu!

Äntligen bättre ljud från Spotify?

Sommarlåt i full surround

Lyssna på vår senaste podd!

Metallica köper skivfabrik

Nu är vinyl är större än CD

0
Ljud & Bild
Rulla till toppen