Apples ambitiösa satellitplaner för iPhone

Om du tycker SOS-meddelanden via satellit är science fiction, vänta tills du hör om Apples planer.

iPhone Satellite Feature

Det gäller att visa upp unika praktiska funktioner i mobilen om man ska sticka ut i konkurrensen. Apple visade för ett par år sedan upp satellitkommunikation från en vanlig iPhone. Något som nog många trodde skulle dröja många år tills det blev möjligt.

Man började lite försiktigt med SOS-funktioner i iPhone 14. Det har sedan utökats till att kunna kalla på bärgning och nyligen möjlighet till textmeddelanden utan att ha mobiltäckning. Men det är bara början. Apple förefaller vara på väg mot en framtid när vi inte behöver mobiloperatörer alls.

Foto: Apple

Enligt Mark Gurmans nyhetsbrev Power On har Apple följande planer för satellituppkopplingen:

Läs också Nyhet: Apple Intelligence nu tillgängligt för iPhone i Sverige med iOS 26.1 Apple lanserar just nu den första stora uppdateringen till iOS 26. Med iOS 26.1 blir Apple Intelligence tillgängligt på svenska, och svenska användare får nu tillgång till de flesta av de AI-baserade funktionerna som Apple lanserade i september.

Notera att satellituppkoppling i dagsläget bara fungerar i Australien, Österrike, Belgien, Kanada, Frankrike, Tyskland, Irland, Italien, Japan, Luxemburg, Nederländerna, Nya Zeeland, Portugal, Spanien, Storbritannien och USA.

Källa: Mark Gurman på Bloomberg

Läs vidare
Exit mobile version