TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Uppdatera din Apple-enhet

Säkerhetslucka i iOS täpps till av senaste uppdateringen

Av / 2014-02-22 - 21:30
Uppdatera din Apple-enhet

Apple har släppt en uppdatering till iOS med den kortfattade informationen att den fixar SSL-uppkopplingar.

ios706

Det låter väl inte så farligt? Men på nätet är upprördheten stor.

Det visar sig att uppkopplingar via SSL, som ska vara säkra mot avlyssning, inte alls behöver vara det. I korthet så litar uppkopplingen på vem som helst, oavsett om den sajt man tror att man besöker identifierat sig på rätt sätt eller ej.

Vissa menar att det bara är ett harmlöst slarvfel i koden, medan andra mer paranoida pekar på att det här säkerhetshålet uppstod samtidigt som amerikanska säkerhetstjänsten började vilja avlyssna många stora företags kunder.

Annons

Samma fel finns i webbläsaren Safari till OSX men Apple har inget besked om när det fixas på Mac.

I vanlig ordning går man in under Inställningar > Allmänt > Programuppdatering för att hämta den.

Här är Apples beskrivning.

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *