Amerikanska sanktioner hotar Xiaomis chiputveckling

Nya amerikanska restriktioner kan torpedera Xiaomis utveckling av egna smartphone-processorer, kort efter att den kinesiska tillverkaren har lanserat sitt första XRING O1-chip.

XRINGO1 TOP

(Foto: Xiaomi)

Amerikanska myndigheter har infört sanktioner som förbjuder försäljning av så kallad Electronic Design Automation (EDA)-programvara till kinesiska företag, däribland Xiaomi. Restriktionerna påminner om de sanktioner som 2019 drabbade Huawei och som sedan dess har hållit företaget borta från stora delar av den globala smartphonemarknaden.

XRING O1 just lanserad

Xiaomi presenterade för övrigt sin första egenutvecklade XRING O1-processor förra månaden. Chippet är baserat på TSMC:s 4-nanometerprocess och använder en 1+3+4-kärnarkitektur. XRING O1 debuterar i Xiaomi 15S Pro, som endast säljs i Kina.

Enligt Xiaomi ligger processorn prestandamässigt mellan Qualcomms Snapdragon 8 Elite och Snapdragon 8 Gen 2 från 2022.

Xiaomi 15S Pro
Xiaomi 15S Pro, som endast säljs i Kina, är kinesernas första smartphone med XRING O1-chip. (Foto: Xiaomi)

Programvaruförbud drabbar utvecklingen

Men de nya reglerna förbjuder amerikanska företag som Synopsys och Cadence att sälja uppdateringar till sin designprogramvara till kinesiska kunder. Befintliga licenser kan användas, men framtida uppdateringar blockeras. Det skriver Financial Times.

Sanktionerna omfattar även Lenovo och cryptomining-tillverkaren Bitmain. Det amerikanska handelsdepartementet införde restriktionerna för att begränsa Kinas halvledarutveckling.

Xiaomis beroende av taiwanesiska TSMC som tillverkare av företagets chip komplicerar situationen ytterligare. Utan uppdaterad designprogramvara kan framtida processorgenerationer bli avskurna från de senaste produktionsteknologierna.

Läs också TEST: Xiaomi 15 Ultra Xiaomi 15 Ultra är antagligen den bästa – och dyraste – mobiltelefonen som det kinesiska märket någonsin har byggt. Men är den värd pengarna?

Olagliga kopior som alternativ

Enligt Financial Times använder många kinesiska chiputvecklare olagliga kopior av amerikansk EDA-programvara för att kringgå restriktionerna. Tidningen beskriver det som relativt enkelt att få tillgång till de senaste versionerna utan officiella uppdateringar.

Xiaomi har inte meddelat hur företaget kommer att hantera de nya restriktionerna.

Läs vidare
Exit mobile version