TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

HiFi & Musik och HemmaBio slås samman med Ljud & Bild

HiFi & Musik och HemmaBio är tillbaka

Av / 2026-03-23 - 12:00
HiFi & Musik och HemmaBio slås samman med Ljud & Bild

I början av april lanseras den första nya utgåvan av HiFi & Musik och HemmaBio i Sverige. Med nummer 4/2026 inleds ett nytt kapitel för två klassiska svenska titlar – nu som en del av Ljud & Bilds redaktionella universum.

Det norska förlaget Publish AS, som står bakom Lyd & Bilde / Ljud & Bild, har tagit över de traditionsrika svenska titlarna och kommer nu att vidareutveckla dem med ett starkare samlat redaktionellt och digitalt utbud.

För svenska läsare innebär detta att två välkända och respekterade tidskrifter får en ny och långsiktig framtid – med mer innehåll, fler tester och ett bredare digitalt universum.

En ny start för två klassiska titlar

Sedan sensommaren 2025 har många prenumeranter varit utan sin favoritidning. Nu är väntetiden över.

Det första nya numret blir 4/2026, med planerad lansering den 1 april 2026.

Annons

– ”HiFi & Musik” och ”HemmaBio” är två starka och högt respekterade tidskrifter med en helt särskild ställning bland svenska entusiaster. Vi är stolta över att kunna föra dem vidare, samtidigt som vi ger läsarna ett ännu bredare redaktionellt och digitalt utbud, säger Tor Aavatsmark, VD på Publish AS.

Jonas Bryngelsson fortsätter

Som en del av den nya satsningen går även Jonas Bryngelsson, tech-journalist och tidigare chefredaktör på HiFi & Musik, in i den fortsatta redaktionella utvecklingen av HiFi & Musik och HemmaBio.

– Att få med Jonas Bryngelsson i teamet är som att sätta in Messi i ett fotbollslag. En man med hans erfarenhet och solida omdöme är en styrka för vilken redaktion som helst. Hans grundliga tester och lättlästa stil kommer att vara en berikning för läsarna i hela Norden, säger Lasse Svendsen, chefredaktör på Lyd & Bilde.

– Jag är otroligt glad över att HiFi & Musik och HemmaBio inte bara lever vidare, utan också blir ännu starkare tillsammans med Ljud & Bild – med betydligt fler tester och en snabbare, bredare och mer omfattande nyhetsrapportering på webben. Jag ser fram emot att fortsätta utveckla ljud- och bildjournalistiken tillsammans med mina nya kollegor, säger Jonas Bryngelsson.

Mer innehåll – både i tidningen och digitalt

Målet är inte bara att återlansera två starka titlar, utan att ge svenska läsare ett ännu starkare samlat erbjudande inom hi-fi, hemmabio, TV, hörlurar, streaming och konsumentelektronik.

Genom Ljud & Bild får prenumeranterna tillgång till både tryckt tidning, digitala utgåvor, ett omfattande testarkiv och prenumerationsinnehåll via LB+.

Samtidigt stärks den svenska satsningen ytterligare genom att tre välkända varumärken nu samlas under samma paraply.

IMG 0554

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

27 reaktioner på ”HiFi & Musik och HemmaBio slås samman med Ljud & Bild”

  1. stig.waldau@gmail.com

    Ska bli mycket intressant att läsa er nya upplägg på tidningen och även digitalt på hifi-musik och ser även fram mot nya artiklar. Har haft ett intresse för hifi och musik från mitten av sextiotalet.
    Stig

  2. Kommer ni även fortsätta med skivrecensionerna som fanns i Hifi&Musik? Det är dom som gjort H&M så unikt, inte bara prylrecensioner, utan även det viktigaste, dvs musiken!

    1. Jonas Bryngelsson

      Hej Magnus!
      Som det ser ut i dagsläget, kommer inte musikrecensionerna följa med till den nya tidningen, men alla HemmaBio-läsare kan glädja sig åt filmrecensioner, som alltid haft sin givna plats i Ljud & Bild. I nr 4 finns ett längre reportage om Sun Studios och Elvis Presley. Vi jobbar på att ha någon slags kontinuerlig musikbevakning från och med maj månads nr 5. /Jonas.B

      1. Hoppas verkligen ni får till den där musikbevakningen. I övrigt: kul att ni är tillbaka, säger jag som läsare av Hifi & Musik med start nån gång på 80-talet!! Bra jobbat och kämpa på!😊

    1. Jonas Bryngelsson

      Hej Tony!
      Ja, alla prenumerationer på Hifi & Musik och HemmaBio fortsätter på den nya, sammanslagna tidningen. /Jonas.B

    2. Jonas Bryngelsson

      Hej Thomas!
      Den eller de betalda prenumerationerna går över till den nya, sammanslagna tidningen Ljud & Bild/Hifi & Musik/HemmaBio. /Jonas.B

  3. Tomas Carlsson

    Det låter toppen! Hoppas jag får läsa många intressanta tester av Hifi-prylar. Båda tidningarna har tidigare varit starka på det. Sedan måste musik/ skivrecensioner få finnas kvar! Tester av robotdammsugare och annat får gärna finnas någon annanstans. /Tomas

  4. Peter Jansson

    Hej på er.

    Vad glad jag blir att kommer med en ny tidning. Har varit prenumerant i både HiFi & Musik, Hemmabio tidningen. Ser verkligen fram emot eran nya tidning.
    Min fråga?
    Går det att bli prenumerant med en gång, så jag får första numret på posten?
    Vad koster ett år och hur gör jag?

    Mvh Peter Jansson

    1. Hej Peter,

      Om du har ett tidigare abonnemang med kvarvarande saldo ska du ha blivit överförd automatiskt och fått information via e-post. Om du ännu inte har fått någon information, eller behöver hjälp med inloggning eller att teckna ett abonnemang, kan du kontakta vår kundtjänst här:

      https://lbsupport.net/se/

      Med vänliga hälsningar,
      Amund, L&B Kundtjänst

  5. Bertil Johansson

    Kommer man då igen att kunna läsa tidningarna och testerna i Hi-Fi & Musiks ARKIV?
    (Det som nu varit stängt en lång tid…….)

    1. Jonas Bryngelsson

      Hej Bertil!
      Ja, Hifi & Musik och HemmaBio kommer ganska snart laddas upp på ljudochbild.se, men det är ganska många tidningar, så det blir lite pö om pö, med de senaste åren först, förstås! /Jonas Bryngelsson

  6. Mikael Sjögren

    Innan kunde man köpa tidningen digitalt som en PDF fil.
    Kommer den möjligheten att finnas framåt också?
    Försökte hitta detta på Ljud och Bilds sidor men misslyckades.

    mvh Micke

    1. Hej Mikael,

      Vi säljer inte PDF-filer, men du kan läsa både nya och gamla PDF-utgåvor via arkivet på Min sida, under Digitalutgåvan. Här hittar du flera årgångar tillbaka av både Hifi & Musik, Hemmabio och Ljud & Bild.

      Med vänliga hälsningar,
      Amund, L&B Kundtjänst

  7. Reklamen på denna hemsidan är vidrig!
    Önskar lycka till med tidningen och hoppas Edholm är fortsatt med.

    1. Jonas Bryngelsson

      Hej Kalle! Ja, Anders Edenholm är fortsatt med i den svenska utgåvan av tidningen!

  8. Hej!
    När kommer den ”första” tryckta
    tidningen hem till brevlådan? Vad kostar den då under ett Helår?

    / LL

  9. Hur ligger ni till i handlingsplanen?
    Enligt tidigare info skulle alla som prenumerat och hade nummer kvar i sin prenummeration kontaktas. Jag har inte hört eller sett något.
    Första utgåvan skulle komma 1 april. Så blev det inte och jag har inte sett någon uppdatering ännu…

    Hoppas ni kommer igång igen och att även musiken blir tunga inslag.

    1. Hej Robert,

      Informationen har skickats till den e-postadress som var kopplad till ditt gamla Hifi & Musik-abonnemang. Det kan hända att det är en annan e-postadress än den du använder nu. Om du fortfarande inte hittar informationen kan du skicka en förfrågan till kundtjänst så hjälper vi dig där.

      Följ länken för att registrera en förfrågan:
      https://lbsupport.net/se/

      Med vänliga hälsningar,
      Amund, L&B Kundtjänst

  10. Staffan Tronestam

    Försökta hitta tidningen som lösnummer. Men jag hittade ingen tidning.

    Var finns den att köpa?

    Tycker det är rörigt med att hitta hur man prenumererar.

    Vill kunna prenumerera kortare period ell köpa lösnummer.

    Mvh Staffan

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *