I slutet av oktober presenterade LG sin konkava smartmobil LG G Flex i ett pressmeddelande som berättade att den skulle lanseras i Sydkorea i november.
Nu bekräftar LG at G Flex dessutom släpps i Norden i början av nästa år. Mer exakt information om lanseringsdatum eller pris har vi inte fått.
Förutom att vara böjd har G Flex en annan stor nyhet, nämligen att baksidan har en så kallad ”Self Healing”-funktion, som reparerar små repor av sig själv.
I pressmeddelandet står det så här: ”Among the several new technologies, the LG G Flex is the first smartphone to apply a “Self Healing” coating on the back cover. The elastic coating has the ability to recover from the daily wear-and-tear scratches and nicks that un-cased smartphones are likely to receive, keeping the G Flex looking newer longer.”
Nu video med Self Healing
LG har släppt en video som visar hur självläkningen går till. I den förs en metallborste fram och tillbaka längs telefonens baksida och gör små repor, som sedan försvinner av sig själva inom två minuter. Dessutom visas hur hållbar telefonen är genom att den först plattas till med tyngder – och till slut är det till och med någon som sätter sig på den – men den återfår sin kurviga form utan att skadas.
Här är videon: