De ser ut som hörlurar. De är formade som hörlurar. De har ett huvudband som hörlurar. Men JLab XL Speaker Headphones är inte hörlurar. Inte alls. De är en bärbar Bluetooth-högtalare med 30 watts uteffekt, förpackad i en hörlursform som är så överdimensionerad att den nästan fungerar som en parodi på sig själv.
Det påminner mig om något jag upplevde för många år sedan. Vi hade fasta telefoner på jobbet, men med SIM-kort istället för fasta linjer. De drevs med batterier och var i princip mobiltelefoner förklädda till fasta telefoner. En kväll tog jag med mig min till en pub. Medan jag ringde och sms:ade vänner för att ta reda på var de var, stannade hipsters vid mitt bord för att fråga mig om denna monstruösa mobiltelefon. I det ögonblicket var jag kungen av hipsterscenen.
JLab XL Speaker Headphones ger ungefär samma energi. Men det här är en högtalare förklädd till hörlurar.
Bärbar högtalare i förklädnad
Konceptet är lika enkelt som det är smart. JLab har tagit formen av ett par hörlurar och skalat upp dem till en storlek som ingen kan ta på allvar. Men inuti de massiva öronkåporna finns två 2,5-tums dynamiska element och två passiva radiatorer av samma storlek, som tillsammans bildar ett stereosystem med totalt 30 watt RMS.
Tanken är att du hänger XL Speaker Headphones runt halsen som en boombox anno 2026, eller placerar dem på bordet som en vanlig Bluetooth-högtalare. I praktiken fungerar huvudbågen lika bra som ett bärhandtag.
Tjugo timmars fest
Batteritiden anges till över 20 timmar, vilket är långt över vad många dedikerade bärbara högtalare klarar av. Laddning sker via USB-C med 10 watt snabb laddning, och en full laddning tar tre timmar. Bluetooth 5.4 med SBC och AAC ger trådlös anslutning, och JLabs egen Signature EQ-inställning är utformad för att fokusera på sång och bas. Ja, för dessa fungerar med JLab-appen.
Med andra ord är specifikationerna normala för en bärbar högtalare. Att den ser helt absurd ut är en bonus.
Kungen på grillfesten
JLab XL Speaker Headphones skapades ursprungligen i samband med Birmingham Bowl, en amerikansk fotbollsmatch som sponsras av JLab. Marknadsföringen är därefter: Det handlar om segerfirande och fest. Men konceptet fungerar lika bra på en svensk veranda en junikväll. Eller på stranden. Eller i parken. I princip var som helst där du vill ha ljud utan att behöva bära med dig en traditionell högtalare. Och där du vill synas.
För det är vad XL Speaker Headphones egentligen är. En bärbar Bluetooth-högtalare med en yttre design som garanterat drar till sig uppmärksamhet. Och till ett pris som gör tröskeln för att prova dem låg.
Absurt nog att skriva om
Tyvärr bekräftar JLabs agent att XL Speaker Headphones nästan garanterat inte kommer att lanseras i Norden. Så vi borde egentligen inte skriva om den. Men det här är för absurt för att ignorera.
Den som verkligen vill ha ett par kommer troligen att behöva vända sig till eBay, Amazon eller andra utländska kanaler och ordna importen själv. Vissa produkter är värda att göra en extra ansträngning för, och detta är en av dem, om så bara för underhållningsvärdet.
JLab XL Speaker Headphones: Pris och tillgänglighet
JLab XL Speaker Headphones kostar 99 dollar och säljs direkt från JLabs webbutik i USA. För närvarande är länken död, så vi är osäkra på om de levererar internationellt. Antalet enheter är också begränsat, och produkten kommer troligen inte att finnas tillgänglig i Norden. Du måste därför göra egna ansträngningar för att få tag på dem. Med frakt, tullavgifter och moms kommer priset troligen att hamna på omkring 1 500-1 700 kronor.
Mer info: jlab.com
